*5η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ

*Κάθε όμιλος αποτελείται από πέντε ομάδες. Προκρίνεται στην επόμενη φάση η πρώτη κάθε ομίλου, όπως και οι τρεις καλύτερες δεύτερες. Η νίκη δίνει τρεις βαθμούς, η ισοπαλία από έναν, η ήττα κανέναν. Σε περίπτωση ισοπαλίας, οι δύο ομάδες μπαίνουν απευθείας σε διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει ένα βαθμό ακόμη.

*Τρία σερί under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΟΡΤΟΝ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Μόρτον έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Σεντ Τζόνστον, με δύο γκολ του Κιμπιόκα, στο 12’ και στο 44’.

Η Μόρτον ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Σεντ Τζόνστον, αποτέλεσμα που οδήγησε και στον μαθηματικό της αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Και πώς να γίνει κάτι άλλο, όταν το μοναδικό τέρμα που πέτυχε ήταν απέναντι στην ερασιτεχνική ομάδα του ομίλου, την Μπρεχίν, την οποία κέρδισε με σκορ μόλις 1-0, στο μοναδικό παιχνίδι που έπαιξε στην έδρα της ως τώρα.

Επομένως το μόνο που δεν θα ήθελε, θα ήταν να ξεκινήσει το πρωτάθλημα την άλλη εβδομάδα, έχοντας και μία ήττα από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας στην έδρα της!

Μόρτον Στατιστικά

*3/3 N/G στο Λιγκ Καπ

*2/3 αγώνες με 2-3 γκολ στο Λιγκ Καπ

ΑΛΟΑ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Σεντ Τζόνστον, ανοίγοντας το σκορ με τον Νιλ στο 53’, πριν ισοφαριστεί δύο λεπτά αργότερα από τον Κιμπιόκα. Αλλά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ράνκιν (83’, 88’), πριν δεχθεί ένα τέρμα από τον Σάντερς στις καθυστερήσεις.

Η Αλόα πέτυχε τεράστια νίκη με 3-2 εντός έδρας επί της Σεντ Τζόνστον, αφού όχι απλά κέρδισε ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, έχει την πρώτη θέση του ομίλου και κρατάει την τύχη στα χέρια της, σχετικά με πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αν δεν χάσει, τότε σε μεγάλο βαθμό έχει εξασφαλίσει την πρόκριση, η οποία μπορεί να έρθει ακόμη και με ήττα, αν και δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο, καθώς θα θέλει μεγάλο συνδυασμό αποτελεσμάτων υπέρ της.

Πάντως ακόμη είναι αήττητη στη νέα σεζόν.