13η αγωνιστική της Απερτούρα.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΟΝΤΕΡΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τίγκρες με σκορ 4-2, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Φίμπρες στο 5’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κανάλες στο 27’. Το 3-0 πέτυχε ο Οκάμπος με πέναλτι στο 36’ και το 3-1 ο Πιζάρο στο 45’. Το 3-2 έκανε ο Γκιγκνάς με πέναλτι στο 45+9’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φίμπρες στο 66’.

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τη Μοντερέι. Μπήκε δυνατά και απέκτησε ασφαλές προβάδισμα στο σκορ λίγο μετά το ημίωρο. Στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εν τέλη στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε, «σφραγίζοντας» το τρίποντο με ένα ακόμη γκολ.

Να «χτίσει» πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα θέλει η ομάδα του Μάρτιν Ντεμικέλις, δημιουργώντας ένα καλό σερί και εξασφαλίζοντας σιγά σιγά την παρουσία της στην προημιτελική φάση των πλέι-οφ. Γενικά έχει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, όμως έχει σύμμαχο την έδρα της για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αστάθειες των φιλοξενούμενων.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ατλέτικο Σαν Λουίς, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Βαλέρα στο 45+5’ και το 2-0 ο ίδιος στο 54’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μαρτίνεζ στο 59’.

Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για την Πούμας. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας. Από την άλλη παρέμεινε σταθερή αμυντικά, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη έστω και δύσκολα.

Διανύει μια από τις καλύτερες περιόδους της στη φετινή σεζόν, καθώς παραμένει αήττητη εδώ και πέντε αγωνιστικές, μετρώντας τέσσερις νίκες (4-1-0). Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πολύ κοντά στο να πετύχει το στόχο της ώστε να βρεθεί απευθείας στα προημιτελικά των πλέι-οφ. Σκοράρει με συνέπεια αυτή την περίοδο, ενώ σε γενικές γραμμές έχει δείξει πολύ θετικά στοιχεία στα μετόπισθεν. Παρ’ όλα αυτά στις εξόδους της δυσκολεύεται και σήμερα έχει απέναντί της έναν ιδιαίτερα δύσκολο αντίπαλο.