*9η αγωνιστική

*NG στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Καταντζάρο. Ο Σίτουμ έκανε το 1-0 στο 25′, ανέτρεψαν τα δεδομένα οι φιλοξενούμενοι με Αμπιούζο (34′) και Ιντρίσι (56′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λα Μαντία στο 89′.

Μέσα από τα χέρια της έχασε το “τρίποντο” στην έδρα της Καταντζάρο η Μόντενα πριν τη διακοπή της Σέριε Β. Κυνηγούσε το σκορ απ’ τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική σοβαρή ευκαιρία που δημιούργησε σε αυτό ισοφαρίζοντας με Αμπιούζο, προτού ανατρέψει τα δεδομένα στο 56′. Πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης της ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′, αφήνοντας αμαρκάριστο τον Λα Μαντία μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τα “καναρίνια” πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε έξι αγωνιστικές επί της Γιούβε Στάμπια (3-0 εντός) πριν ένα μήνα, στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Αγνοούν αυτή σε τρεις αναμετρήσεις που υποδέχτηκαν την Παλέρμο (0-1-2 / διαφορά γκολ 1-5). Στην αποστολή του προπονητή Μπιζόλι επέστρεψε ο Γκλιότσι.

Στατιστικά

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Σαλερνιτάνα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τέγιο στο 21′.

Είδε την εστία της να παραβιάζεται μόλις στη δεύτερη ευκαιρία που δημιούργησε η Σαλερνιτάνα στο “Renzo Barbera”. Η Παλέρμο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις τα αντίπαλα καρέ, αγχώνοντας αληθινά μόλις δύο φορές τον τερματοφύλακα Σέπε. Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών (3-2-0) διατηρώντας την στους έντεκα βαθμούς.

“Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον σχηματισμό που επιλέγουμε, πρέπει απλά να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί και να εκμεταλλευτούμε την ποιότητά μας. Πρέπει να δουλέψουμε στην αγωνιστική νοοτροπία μας”, ανέφερε ο προπονητής Ντιονίζι. Νεότερα αγωνιστικά προβλήματα αυτού αποτελούν οι Πέντα και Σάριτς, σταθερά εκτός αποστολής τέσσερις ποδοσφαιριστές.