*2η αγωνιστική

*GG στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Σουντιρόλ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Μάλαμο (6′) και Ρόβερ (90′), ισοφάρισε προσωρινά ο Μποζχανάι στο 40′.

Λίγα χιλιοστά μακριά από τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Σουντιρόλ έφτασε η Μόντενα. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2 με κεφαλιά του Παλούμπο, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR καθώς προηγήθηκε οριακότατο οφσάιντ. Ήταν κινητική, αλλά όχι τόσο απειλητική όσο οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Τα “καναρίνια” ξεκίνησαν με το αριστερό τη Σέριε Β, θυμίζουμε πως μία εβδομάδα νωρίτερα αποκλείστηκαν στη διαδικασία των πέναλτι από τη Νάπολι στο Κύπελλο Ιταλίας. Στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που υποδέχτηκαν την Μπάρι αναδείχθηκαν ισόπαλα με διαφορά γκολ 5-5. Διαθέσιμοι κανονικά οι νεοαποκτηθέντες Ντεφρέλ και Πέδρο Μέντες, όπως και ο Ντι Πάρντο.

ΜΟΝΤΕΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Γιούβε Στάμπια. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Μπέλιχ (24′), Φολίνο (45+2′) και Αρτίστικο (80′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρίτσι (90+3′).

Πληγώθηκε από τον… αέρα η Μπάρι στην πρεμιέρα της Σέριε Β με αντίπαλο τη Γιούβε Στάμπια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία της τελευταίας μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μπέλιχ. Το 2-0 έγινε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι “πετεινοί” δημιούργησαν καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Τιάμ που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας, απλά, το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν το συγκρότημα του Λόνγκο, καθώς μία βδομάδα νωρίτερα είχε γνωρίσει τον αποκλεισμό στα πέναλτι απ’ τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας και την Κρεμονέζε. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 28 Φεβρουαρίου 2015 για να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας νίκη της Μπάρι επί της Μόντενα. Εξέτισε ο Μπελόμο, διαθέσιμος κανονικά και ο Ολιβέρι. Ένα βήμα μακριά από την Έμπολι βρίσκεται ο Άκπα-Τσουκού.