5η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα δυο τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Αήττητη η Μονακό στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Χάβρη, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπαρτσελόνα, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 10ο λεπτό, πήρε προβάδισμα στο 16′ με τον Ακλιούς. Αν και δέχθηκε την ισοφάριση στο 28′, σκόραρε και πάλι στο 71′ με τον Ιλενικενά.

Αήττητη παραμένει στις μέχρι τώρα υποχρεώσεις της στη σεζόν, η Μονακό. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Μπαρτσελόνα, στην πρεμιέρα της league phase του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση και λίγο αργότερα ευτύχησε να πάρει και το προβάδισμα. Σταδιακά είδε τη Μπαρτσελόνα να ισορροπεί την κατάσταση και να ισοφαρίζει στα μέσα του ημιχρόνου, ενώ τρία λεπτά μετά γλίτωσε από την ανατροπή. Κυρίαρχη η Μονακό μετά την ανάπαυλα, έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας, αλλά δεν τα παράτησε και στο 71′ σκόραρε και δεύτερη φορά σε τετ α τετ, για να φτάσει στην επιτυχία αυτή.

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές, ερχόμενη από το εκτός 0-3 επί της Οσέρ. “Είναι αναγκαίο να κάνουμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Έχουμε αρκετούς παίκτες, αρκεί να δει κανείς τις αλλαγές που κάναμε και κόντρα στη Μπαρτσελόνα”, δήλωσε μεταξύ άλλων για το σημερινό παιχνίδι ο Αυστριακός τεχνικός.

Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Μαγιέτσκι και Ντιόπ, ενώ αποκλείστηκαν για τακτικούς λόγους οι Βάντερσον και Ουαταρά.

Μονακό Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 70ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 86′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάβρη, μετά και τις δυο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Σεντ Ετιέν (0-2 εκτός) και Οσέρ (3-1 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία της Χάβρης, η οποία προέβαλε σθεναρή αντίσταση και να αντέχει για αρκετή ώρα. Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τη διαφορά όμως ότι η Τουλούζ έγινε πιο απαιτητική και δεν άφησε κανένα περιθώρια στην αντίπαλο της, με την ίδια να μην είναι ικανή να αντιδράσει.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της ήττα, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (1-4 εντός). “Δείξαμε αρκετά αδύναμοι στο τεχνικό κομμάτι, υποφέραμε αρκετά. Ελπίζαμε ότι θα αντέξουμε και θα φύγουμε με το βαθμό, όμως δεν το αξίζαμε. Ήταν μια πολύ κακή εμφάνιση και το μόνο θετικό είναι ότι μπορούμε να αντιδράσουμε”, δήλωσε ο κόουτς Ντιγκάρ μετά το παιχνίδι.

Όπως ανακοινώθηκε την περασμένη Τρίτη, ο αμυντικός Γιουτέ Κινκουέ έβαλε την υπογραφή του και ανανέωσε για ακόμη ένα χρόνο με την ομάδα, μέχρι δηλαδή το καλοκαίρι του 2026. Μένει να φανεί αν θα βγει από το “ψυγείο”, όταν αμφίβολος για σήμερα.