*16η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Λιν – Μιοντάλεν 1-1

*Μόλις μια φορά έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε επίσημο επίπεδο πέρα από το ματς του πρώτου γύρου, σε έναν αγώνα κυπέλλου το 2013.

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εύκολα από την Έγκερσουντ με 0-3 εντός έδρας, πριν από δύο αγωνιστικές. Έμεινε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς (2′), η αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά της με αυτογκόλ στο 56′, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72′.

Η Μιοντάλεν ξεκίνησε την σεζόν με μεγάλες περγαμηνές, αλλά έχει μείνει για ακόμη μια χρονιά πολύ μακριά από τις προσδοκίες των οπαδών της. Εξαιρετικά μέτριος ο πρώτος γύρος που πραγματοποίησε (εκκρεμεί ένας αγώνας), αφού βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Όλα δείχνουν πως θα δώσει σκληρή μάχη για την σωτηρία της, το έργο του τεχνικού Νίκολ είναι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ιδιαίτερα δύσκολο. Στο τελευταίο επίσημο (23/6) έχασε με «κάτω τα χέρια» από την ανώτερη Έγκερσουντ. Πάντα εκτός οι Σινγκ και Στάβας.

Μιοντάλεν Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 3-1 την Ασάνε εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε προβάδισμα στο 17′, ισοφαρίστηκε άμεσα (22′), αλλά κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 32′. Σφράγισε την νίκη στις αρχές της επανάληψης (47′).

Μετά από δύο συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα, έψαξε την αντίδραση στο εντός με αντίπαλο την Ασάνε και παίζοντας αρκετά καλά ειδικά στο πρώτο μέρος, κατόρθωσε να πάρει μια δίκαιη νίκη. Επιθετικά βρέθηκε ξανά σε καλή μέρα, ενώ στην επανάληψη δέχτηκε πίεση από την αντίπαλο, την οποία και διαχειρίστηκε με επιτυχία έχοντας σύμμαχο και την τύχη σε ορισμένες περιπτώσεις. Σταθερά στην μέση της βαθμολογίας, η λογική λέει πως δεν θα κινδυνέψει αλλά ούτε θα πάει για το κάτι παραπάνω. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα σε ακόμη ένα παιχνίδι.