*1η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν ξίφη για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία τους.

*Οι ομάδες από τη Δανία αγνοούν τη νίκη στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν με γερμανικές (τέσσερις ισοπαλίες, έξι ήττες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Σεπτέμβριο 2006 για να βρούμε την Οντένσε να επικρατεί της Χέρτα με 1-0 στο Κύπελλο UEFA.

*Η Χόφενχαϊμ παραμένει αήττητη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις σε όμιλο Γιουρόπα Λιγκ (5-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League για σήμερα Τετάρτη (25/09)!

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Ράντερς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Κάμπελ (16′) και Νόρντλι (45+3′), ισοφάρισαν ισάριθμες οι Φρανκουλίνο Ντζου (19′) και Σίμσιρ (90+1′ πεν.). Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι απ’ το 65′ (Οσόριο).

Διακόπηκε το νικηφόρο σερί τριών αναμετρήσεων της Μίντιλαντ στην έδρα της Ράντερς, απ’ την οποία επέστρεψε με τον βαθμό της ισοπαλίας πριν από τρεις μέρες. Απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε από γρήγορη αντεπίθεση και βρέθηκε εκ νέου με την πλάτη στον τοίχο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αντιαθλητικής ενέργειας του Οσόριο, κατάφερε να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Στην εκπνοή των καθυστερήσεων είδε τους γηπεδούχους να τραντάζουν το δεξί δοκάρι του Όλαφσον με διαγώνιο σουτ του Τουρέ.

Φτάνοντας τους 21 βαθμούς η Μίντιλαντ διατηρείται στην κορυφή του πρωταθλήματος, στο +3 από Άαρχους και +4 από Κοπεγχάγη και Σίλκεμποργκ. Γνώρισε μόλις μία ήττα στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις στο Γιουρόπα Λιγκ (τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (4-0), στο πλαίσιο των πλέι οφ της σεζόν 2022/23.

Την 195η συμμετοχή με τη φανέλα της Μίντιλαντ αναμένεται να πραγματοποιήσει ο Άντερσον. “Θα πρέπει να πιέσουμε ψηλά, να βγάλουμε ένταση και να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας”, είπε χαρακτηριστικά ο 27χρονος Σουηδός αμυντικός. Την Κυριακή (29/9) υποδέχεται τη Βίμποργκ.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Ουνιόν Βερολίνου. Οι Ρότε (4′) και Τζεόνγκ (6′) έκαναν το γρήγορο 2-0 για τους γηπεδούχους, προτού ο Μπούλτερ (67′) διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Γνώρισε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην πρωτεύουσα και την έδρα της Ουνιόν Βερολίνου. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 4′ μετά από φάση διαρκείας κι ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν, εκ νέου, τα σοβαρά αμυντικά κενά της Χόφενχαϊμ κάνοντας το 2-0. Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας, απλά, να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Παραμένοντας στους τρεις βαθμούς μετά από τέσσερις αναμετρήσεις η ομάδα του Σίνσχαϊμ καταλαμβάνει τη 15η θέση στην Μπουντεσλίγκα, μαζεύοντας συνολικά έντεκα φορές την μπάλα από τα δίχτυα της. Προέρχεται από τρεις σερί ήττες και πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε 90λεπτο επί της Χόλσταϊν Κίελ (3-2 εντός).

“Η Μίντιλαντ αποτελεί μία ενδιαφέρουσα αντίπαλο που πιέζει ψηλά και παίζει επιθετικά. Θα πρέπει να παραμείνουμε ενωμένοι και να έχουμε το νου μας στις αντεπιθέσεις”, υπογράμμισε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ματαράτσο που δεν αποκλείεται να χρησιμοποιήσει δύο “εξάρια”, τους Τοχουμτσού και Μπίσοφ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως βρίσκεται ήδη υπό πίεση μετά το αρνητικό ξεκίνημα στη σεζόν. Μάλιστα στα γερμανικά ΜΜΕ παίζει ήδη το όνομα του Σάντρο Βάγκνερ ως πιθανός αντικαταστάτης του. Εκτός των μακροχρόνια απόντων νοκ άουτ τέθηκαν και οι Κράμαριτς, Γκάιγκερ και Σταχ. Την Κυριακή (29/9) υποδέχεται τη Βέρντερ Βρέμης.