*Πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας (28/08).

*Η νικήτρια του ζευγαριού θα προκριθεί στη league phase του Τσάμπιονς Λιγκ, αυτή που θα αποκλειστεί στην αντίστοιχη του Γιουρόπα Λιγκ.

*Οκτώ συνολικά φορές έχει αντιμετωπίσει ομάδα από τη Δανία η Σλόβαν Μπρατισλάβας, έχοντας δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Η τελευταία φορά ήταν τη σεζόν 2021-22, όταν και ηττήθηκε δις από την Κοπεγχάγη, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Champions League σήμερα!

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ (Δανία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φρανκουλίνο στο 64′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 73ο λεπτό, εν τέλει βρήκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Σιμσίρ.

Αήττητη πορεύεται στις μέχρι τώρα υποχρεώσεις της στη σεζόν η Μίντιλαντ, με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Λίνγκμπι, της οποίας και επικράτησε με 1-2 για το πρωτάθλημα.

Αγωνίστηκε με ορισμένες αλλαγές στο αρχικό της σχήμα, ελέω και των διαδοχικών αγώνων που έχει να δώσει το τελευταίο διάστημα. Αν και είχε την επιθετική πρωτοβουλία, δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων και παρότι προηγήθηκε λίγο μετά το μισάωρο, από μια στημένη φάση, αυτό δεν κράτησε για πολύ, δεχόμενη την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο. Παρόλα αυτά, κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και σε μια γρήγορη επίθεση που έβγαλε.

Έφτασε έτσι τους έντεκα βαθμούς μετά και τις πέντε πρώτες στροφές, όσους έχει και η Κοπεγχάγη, ενώ είναι πίσω μόνο από τη Σίλκεμποργκ κατά ένα βαθμό. Την ερχόμενη αγωνιστική, θα υποδεχθεί τη Σοντερίσκε (24/08).

Σε ότι αφορά τώρα το ευρωπαϊκό της ταξίδι, ξεκίνησε από τον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου απέκλεισε με δυο νίκες τη Σάντα Κολόμα (0-3 εκτός, 1-0 εντός), ενώ ακολούθησε η πρόκριση επί της Φερεντσβάρος (2-0 εντός, 1-1 εκτός).

Αρκετά σοβαρός ο τραυματισμός που υπέστη ο μπακ Κρίστιαν Σόρενσεν στο ματς πρωταθλήματος με τη Λίνγκμπι, αναμένεται να επιστρέψει προς τα τέλη του Οκτώβρη.

Μίντιλαντ Στατιστικά

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κόσιτσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 15ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Στρέλετς (52′) και Μπαρσεγκιάν (90′).

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Σλόβαν Μπρατισλάβας παραμένει αήττητη στα μέχρι τώρα παιχνίδια της, έχοντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις υποδέχθηκε την Κόσιτσε, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήματα και από νωρίς βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ, δεχόμενη γκολ από το σημείο του πέναλτι, σε μια φάση που η άμυνα της πιάστηκε στον ύπνο. Δεν απείλησε ιδιαίτερα μέχρι την ανάπαυλα, αντιθέτως σε ορισμένες περιπτώσεις την κράτησε ζωντανή ο πορτιέρο Τρνόφσκι. Πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημιχρόνο, ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από κόρνερ και πίεσε για την ανατροπή, κάτι που έκανε πράξη στο φινάλε με δεύτερη κεφαλιά αλλά από εκτέλεση φάουλ. Νωρίτερα, είχε γλιτώσει χάρη στο δοκάρι.

Έκανε έτσι το 3/3 εντός των συνόρων, έχοντας προηγηθεί οι νίκες επί των Κομάρνο (1-4 εκτός) και Ποντμπρέζοβα (1-0 εντός). Την ερχόμενη αγωνιστική, θα παίξει στην έδρα της Μπάνσκα Μπίστριτσα (25/08).

Η φετινή ευρωπαϊκή της πορεία ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ και για να φτάσει μέχρι εδώ απέκλεισε κατά σειρά Στρούγκα (4-2 εντός, 1-2 εκτός), Τσέλιε (1-1 εκτός, 5-0 εντός) και ΑΠΟΕΛ (2-0 εντός, 0-0 εκτός).

Ανακοίνωσε την απόκτηση του Τογκολέζου φορ Μετσόκο με τη μορφή δανεισμού από τη Βικτόρια Πλζεν, μέχρι το τέλος της σεζόν. Ταξίδεψε με την υπόλοιπη αποστολή για τη Δανία και υπολογίζεται για απόψε.