* Φάση των ομίλων του Copa America 2024 – 3η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ.

* Το Εκουαδόρ εξασφαλίζει την πρόκριση με νίκη ή ισοπαλία, ενώ το Μεξικό χρειάζεται μόνο νίκη.

* Δείτε εδώ τα κριτήρια ισοβαθμίας Copa America 2024.

* Ο αγώνας διεξάγεται στο Γκλέντεϊλ της Αριζόνα.

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 5 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

* 5η μεταξύ τους αναμέτρηση σε Copa America, το 2015 επικράτησε το Εκουαδόρ (1-2), αλλά οι Μεξικάνοι ήταν αήττητοι (2-1-0) στα τρία πρώτα ματς.

ΜΕΞΙΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (1-0) από τη Βενεζουέλα. Ο Ροντόν με πέναλτι (57) πέτυχε το καθοριστικό γκολ του αγώνα, ενώ στο 87’ ο Πινέδα έχασε πέναλτι για τους Μεξικάνους.

Απέτυχαν οι Μεξικάνοι την Τετάρτη στο Λος Άντζελες, σε ένα γήπεδο γεμάτο φιλάθλους τους και πηγαίνουν στο φινάλε του ομίλου με υποχρέωση νίκης για να μην σημαδευτεί με παταγώδη αποτυχία η παρουσία τους στο φετινό Copa America.

Καλύτερη η ομάδα του εκλέκτορα Λοσάνο στο παιχνίδι με τη Βενεζουέλα, ήλεγξε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε μονοπλέυρως, με τον Χιμένες (Φέγενορντ) όμως να ξοδεύει τετ α τετ αντεπίθεσης.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Αμέρικα 2024 σήμερα!

Δεν επέστρεψε καταλλήλως από την ανάπαυλα το Μεξικό, γλίτωσε στην πρώτη μεγάλη φάση των αντιπάλων και λίγο αργότερα υπέπεσε σε απρόσεκτο πέναλτι για το καθοριστικό γκολ του αγώνα.

Ακολούθως πίεσε για την ισοφάριση, ξόδεψε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, με μεγαλύτερη το χαμένο πέναλτι του Πινέδα που είχε περάσει ως αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο πολύ σημαντικός Άλβαρες (μέσος) έχει τεθεί εκτός διοργάνωσης με σοβαρό τραυματισμό, ενώ αμφίβολος είναι ο Μόντες (στόπερ) που ξεκίνησε βασικός στα δύο πρώτα ματς του ομίλου.

ΜΕΞΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε Copa America

ΕΚΟΥΑΔΟΡ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (3-1) επί της Τζαμάικα. Ο Ινκαπιέ (13’) άνοιξε το σκορ για το Εκουαδόρ, ο Πάες με πέναλτι (45+4’) έκανε το 20, ο Αντόνιο (54’) μείωσε για την Τζαμάικα και ο Μίντα (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αντέδρασε η “λα τρι” στην ήττα της πρεμιέρας, την Τετάρτη επιβεβαίωσε τον ρόλο του μεγάλου φαβορί απέναντι στην ανίσχυρη Τζαμάικα και βάσει διαφοράς τερμάτων πηγαίνει στον σημερινό “τελικό” με πολυτέλεια ισοπαλίας.

Δεν κυριάρχησε εδαφικά το Εκουαδόρ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους νησιώτες, αλλά ήταν σαφώς πιο απειλητικό (1.69 – 0.07 xGoals). Έχασε μεγάλη ευκαιρία νωρίς στο ματς, αλλά προηγήθηκε με απίθανο τρόπο, με μία σέντρα του Ινκαπιέ που πήρε περίεργη τροχιά και “κρέμασε” τον αντίπαλο κίπερ.

Με VARίσιο πέναλτι στο κλείσιμο του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο η διαχείριση του δευτέρου μέρους δεν ήταν ιδιαιτέρως πειστική. Δέχθηκε τη μείωση σε κόρνερ και από ένα ακόμη των Τζαμαϊκανών στις καθυστερήσεις έβγαλε αντεπίθεση για να πετύχει το τρίτο γκολ.

Ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του δήλωσε ο κόουτς Σάντσες και δεν αναμένεται να αλλάξει πολλά πράγματα στο αρχικό του σχήμα. Διεκδικεί θέση βασικού ο Μίντα που σκόραρε ως αλλαγή την Τετάρτη.