5η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, καθώς το “Francis-Turcan” δεν έχει την απαιτούμενη άδεια για να φιλοξενήσει αγώνες.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα τεθούν αντιμέτωπες, μετά και τη σεζόν 2014/15.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΑΡΤΙΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 33′, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 68′ και δυο λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Μαρτίνγκ, μετά και το 0-1 από τη Μπαστιά. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τιερί Λορί φιλοξενήθηκε από την Πο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της και με εξαίρεση ορισμένες στιγμές, δεν απείλησε ιδιαίτερα. Παραδόθηκε στις ορέξεις της αντιπάλου και αφού βρέθηκε πίσω μέχρι την ανάπαυλα από τη στημένη φάση, δέχθηκε ακόμη δυο στο δεύτερο ημίχρονο, “πληρώνοντας” τα κενά στην άμυνα της.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις πρώτες στροφές, έχοντας προηγηθεί εκείνη της πρεμιέρας από τη Λοριάν, με 0-1, ενώ έχει και μια νίκη 2-4 επί της Ανεσί.

Μαρτίγκ Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Καέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μεϊσά Μπα (πεν. 42′, 45′) και Πακιέ (59′).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Γκρενόμπλ, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Οσβάλντ Τανσό υποδέχθηκε την Καέν, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και αφού γλίτωσε από δεύτερο τέρμα, βρήκε τα πατήματα της και έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Σκόραρε για τρίτη φορά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, χωρίς αυτό να αποβεί μοιραίο.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη που πήρε στην πρεμιέρα κόντρα στη Λαβάλ (2-1 εντός), την ώρα που ηττήθηκε στο μοναδικό μέχρι τώρα εκτός της, με αντίπαλο τη Λοριάν (2-0).