10η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κρόουλι, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Γκρέγκορι στο 12’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Γουέιν στο 90+2’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Μάνσφιλντ. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας. Από την άλλη αν και δέχθηκε πίεση, κατάφερε να κρατήσει την εστία της ανέπαφη ως το τέλος έστω και δύσκολα.

Ανεβασμένη αυτή την περίοδο, απέσπασε την τρίτη διαδοχική της νίκη και θέλει να δώσει συνέχεια, ξεπερνώντας το δύσκολο εμπόδιο της δυνατής Μπλάκπουλ. Είναι σε καλή κατάσταση, φαίνεται να έχει βρει ξανά ρυθμό, σκοράρει με συνέπεια, ενώ δεν δέχθηκε γκολ στις δύο εξόδους της απέναντι σε Νορθάμπτον (0-2) και Κρόουλι (0-2). Εντός έδρας ήταν από την αρχή της χρονιάς μαχητική, αλλά θα πρέπει να δείξει την ίδια σταθερότητα αμυντικά με αυτή των πρόσφατων αναμετρήσεών της.

Μάνσφιλντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Λίνκολν με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Τζόσεφ στο 74’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χάμερ στο 90+5’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Μπλάκπουλ. Πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στις καθυστερήσεις όμως έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης.

Σαφώς υπάρχει απογοήτευση από το στραβοπάτημα που υπέστη μεσοβδόμαδα, όμως θέλει να το αφήσει πίσω, επιστρέφοντας άμεσα στις νίκες. Δεν θα έχει εύκολο έργο, καθώς η Μάνσφιλντ είναι άκρως επικίνδυνη επιθετικά παρά το γεγονός ότι είναι νεοφώτιστη. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με άνεση ακόμα και μακριά από το γήπεδό της, αλλά ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε εξίσου γκολ.