*4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Τσέλσι – Μάλμε 4-0

*Η Μάλμε έχει γνωρίσει τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Τσέλσι. Δέχτηκε συνολικά εννέα γκολ και πέτυχε μόλις ένα.

*Η Τσέλσι παραμένει αήττητη σε επτά αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες από την Σουηδία (4-3-0). Η Μάλμε γνώρισε επτά ήττες σε οχτώ με αγγλικές ομάδες (μία νίκη).

*Μετά την παρθενική εντός έδρας αναμέτρησή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τον Οκτώβριο 2014 (2-0 επί του Ολυμπιακού), η Μάλμε πέτυχε μόλις ένα γκολ στις έξι επόμενες (μία νίκη, πέντε ισοπαλίες).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΛΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέσσερις αγωνιστικές απομένουν προτού ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα και η Μάλμε έχει καταφέρει να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης με… χιτσκοκικό τρόπο! Πήρ το προβάδισμα στην έδρα της Σίριους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, προτού βρεθεί πίσω στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Τσόλακ δίνοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο 28χρονος Κροάτης επιθετικός έφτασε τα 18 γκολ σε 34 συνολικά συμμετοχές στη σεζόν.

Tώρα πια, η Μάλμε κοιτάει με ενδιαφέρον τη μάχη για την 3ης θέσης του 8ου ομίλου που θα της δώσει το δικαίωμα να συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος των ομίλων βρίσκεται στο -3 από την Ζενίτ, δεν έχει ανοίξει λογαριασμό ούτε από πλευράς βαθμών, ούτε από γκολ. Παράλληλα, έχει τη χειρότερη άμυνα στην εν λόγω φάση του Τσάμπιονς Λιγκ με έντεκα γκολ.

Θα πρέπει να γυρίσουμε 26 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία φορά που απέφυγε την ήττα από αγγλική ομάδα (2-1 εντός με Νότιγχαμ Φόρεστ για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ). “Είμαι τρομερά περήφανος με τον τρόπο που η ομάδα μεταμορφώνεται για αναμετρήσεις όπως αυτή που έχουμε μπροστά μας”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Τόμασον που μπορεί να υπολογίζει και πάλι στον Αχμέντχοτζιτς, ο οποίος εξέτισε την ποινή τιμωρίας του. Η Μάλμε φιλοξενείται στην έδρα της Γκέτεμποργκ την Κυριακή (7/11).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Σίριους. Ο Μπέργκετ με πέναλτι στο 49′ άνοιξε το σκορ, στη συνέχεια ανέτρεψαν τα δεδομένα οι γηπεδούχοι (51′, 53′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με δύο γκολ ο Τσόλακ (76′, 90+2′).

ΜΑΛΜΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη για έκτη σερί αναμέτρηση (5-1-0) παρέμεινε η Τσέλσι το Σάββατο, επιστρέφοντας με το “τρίποντο” από την έδρα της Νιούκαστλ (3-0). Παρουσιάστηκε συνολικά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε 19 ευκαιρίες εκ των οποίων οι έξι βρήκαν στόχο. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι “έγραψαν” μόλις μία ευκαιρία στην αντίπαλο εστία, ολοκληρώνοντας με ποσοστό κατοχής μπάλας 21%!

Φτάνοντας τους 26 βαθμούς οι “μπλε” παραμένουν στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, στο +4 από Λίβερπουλ και στο +5 από Μάντσεστερ Σίτι και Γουέστ Χαμ. Γνώρισαν μία ήττα σε τρεις αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αυτή στο Τορίνο με αντίπαλο την Γιουβέντους (1-0) στις 29 Σεπτεμβρίου. Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Νοέμβριο 2012 για να βρούμε την τελευταία φορά που η Τσέλσι γνώρισε δύο σερί εκτός έδρας ήττες στην εν λόγω διοργάνωση.

“Είναι η 5η ή 6η αναμέτρηση στη σειρά που φέρουμε το ρόλο του φαβορί, μου αρέσει ο τρόπος που τον διαχειρίζεται η ομάδα μου. Θα πρέπει να είμαστε καλά προετοιμασμένοι για μία Μάλμε που θέλει να πραγματοποιήσει μία μεγάλη εμφάνιση”, είπε ο προπονητής Τούχελ που αναμένεται να προχωρήσει σε rotation. Το Σάββατο (6/11) η Τσέλσι υποδέχεται την Μπέρνλι.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Νιούκαστλ. Τα γκολ σημείωσαν οι Τζέιμς (65′, 77′) και Ζορζίνιο (81′ πεν.).