*5η αγωνιστική

*Under 2,5 στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΑΪΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Άουγκσμπουργκ. Σκόραραν οι Σιμπ (13′) και Μπούρκαρντ (15′) για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Σλότερμπεκ στο 25′ κι έκανε το 3-1 ο Μπούρκαρντ στο 45′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εσάντ (57′). Με δέκα ολοκλήρωσαν αμφότερες (70′ Εσάντ / 35′ Αμίρι).

Εξέθεσε από αέρος την αμυντική γραμμή της Άουγκσμπουργκ στο ξεκίνημα της μεταξύ τους αναμέτρησης, σκοράροντας δύο φορές με ισάριθμες κεφαλιές μέσα σε δύο λεπτά. Στη συνέχεια είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν και, λίγο αργότερα, να μένει με δέκα ποδοσφαιριστες, προτού αιφνιδιάσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για το 3-1.

Η Μάιντς άντεξε στα τελευταία λεπτά, στα οποία οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, σπάζοντας το ρόδι στην Μπουντεσλίγκα μετά από τρεις αγωνιστικές (0-2-1). Σήμερα αντιμετωπίζει μόλις για τρίτη φορά σε επίσημη αναμέτρηση τη Χάιντενχαϊμ, την οποία δεν κατάφερε να κερδίσει την προηγούμενη σεζόν (0-1-1). Γνώρισε μόλις μία ήττα στις 13 τελευταίες αγωνιστικές (6-6-0) από τη Βέρντερ Βρέμης (2-1 εντός).

Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Δεκέμβριο 2023 για να βρούμε την τελευταία φορά που γνώρισε δύο σερί εντός έδρας ήττες στο πρωτάθλημα. Έχει δεχτεί συνολικά 86 ευκαιρίες σε τέσσερις αγωνιστικές, νούμερο που αποτελεί ρεκόρ. “Η Χάιντενχαϊμ είναι πειθαρχημένη, θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε την ατομική ποιότητά μας απέναντί της”, είπε ο τερματοφύλακας Τζέντνερ.

ΜΑΪΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από την Φράιμπουργκ. Δύο γκολ πέτυχε ο Γκρίφο (59′, 65′), το σκορ άνοιξε ο Ντόαν στο 54′.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο στο οποίο δημιούργησε μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει, η Χάιντενχαϊμ έριξε κατακόρυφα ρυθμούς και παραδόθηκε άνευ όρων στην εξαιρετική Φράιμπουργκ, γνωρίζοντας τη δεύτερη (σερί) φετινή ήττα της στην Μπουντεσλίγκα.

Κατέγραψε μόλις μία ευκαιρία στην αντίπαλη εστία ολοκληρώνοντας με 0.68 xGoals, έναντι 1.39 των φιλοξενούμενων. Αξίζει να σημειώσουμε πως η παρθενική εκτός έδρας νίκη της Χάιντενχαϊμ στην Μπουντεσλίγκα ήρθε απέναντι στη Μάιντς (1-0) την προηγούμενη σεζόν.

Έκτοτε γνώρισε μόλις δύο ήττες σε έντεκα σχετικές. Μόνο η Χόλσταϊν Κίελ (8) έχει δεχτεί περισσότερα γκολ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές από τη Χάιντενχαϊμ (7). Την Πέμπτη (3/10) το συγκρότημα του Σμιτ φιλοξενεί την Ολίμπια Λιουμπλιάνας για το Κόνφερενς Λιγκ.