*Φάση των ομίλων του Λιγκς Καπ. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει έναν έξτρα βαθμό.

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κλαμπ Τιχουάνα, στα πλαίσια του Λιγκς Καπ. Το 1-0 ο Ολιβέρα στο 9’ και το 2-0 ο Μπουάνγκα στο 43’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ολιβέρα στο 51’.

Καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Λος Άντζελες. Μπορεί να είχε ελάχιστα την κατοχή της μπάλας, όμως δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε πλήρως, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο με άνεση.

Να διπλασιάσει τις νίκες της, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θέλει σήμερα και έχει την ευκαιρία να το πετύχει, αφού αγωνίζεται και πάλι εντός έδρας. Φιλοξενεί το γνώριμο Βανκούβερ, με το οποίο έχει εξαιρετική παράδοση, ειδικά στο γήπεδό αυτό. Αναμένεται να παίξει επιθετικά, όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα της «λύσει» τα πόδια.

Λος Άντζελες Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ ΟΥΑΙΤΚΑΠΣ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ρέξαμ με σκορ 1-4, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ρέβαν στο 30’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μποβαλίνα στο 55’. Το 1-2 πέτυχε ο ΜακΛιν στο 68’ και το 1-3 ο Λι στο 71’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντέιβις στο 82’.

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα για το Βανκούβερ. Κακό αμυντικά, δέχθηκε με τεράστια ευκολία γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με την έναρξη της επανάληψης σε 1-1.

Μια δύσκολη αναμέτρηση είναι προ των πυλών για κείνη σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει την πιο δυνατή Λος Άντζελες και μάλιστα μακριά από το γήπεδό της. Προέρχεται από ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς και από ήττα στο φιλικό κόντρα στη Ρέξαμ, το οποίο βέβαια δεν αναμένεται να παίξει κανένα απολύτως ρόλο στην ψυχολογία της. Δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ και αυτό είναι το μεγαλύτερό της πρόβλημα, ενώ ακόμα και που βρίσκει με συνέπεια δίχτυα δεν της είναι συχνά αρκετό. Τρεις νίκες στις τελευταίες πέντε εξόδους της μετράει (3-1-1), με 9 γκολ ενεργητικό και 5 παθητικό.