4η αγωνιστική

*Over 2.5 τα έντεκα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 37ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο δυναμικό της ξεκίνημα η Λοριάν. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αν και καλύτερη μέχρι την ανάπαυλα, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, με φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτη φετινή της απώλεια, μετά και τις δυο νίκες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μαρτίγκ (0-1 εκτός) και Γκρενόμπλ (2-0 εντός). Τελευταίες αποχωρήσεις από το ρόστερ οι Ισάκ Τουρέ και Ντιένγκ, που δόθηκαν δανεικοί σε Ουντινέζε και Ανζέ αντίστοιχα, αλλά και οι Μπακαγιόκο και Γκρίμπιτς, που συνεχίζουν σε ΠΑΟΚ και Λουκέρνη. Στην Τουρκία και την Αντάνασπορ συνεχίζει ο Νιγηριανός μέσος Ινοσέντ.

Λοριάν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-4 επί της Γκινγκάμπ, για το πρωτάθλημα. Πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Μπαντζί (3′) και Ντανζέ (πεν. 41′), για να δεχθεί την ισοφάριση ισάριθμες (23′, 45’+1). Σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Μπαντζί (52′) και Ντουράντ (60′), πριν δεχθεί απλά τη μείωση στο 78ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική του νίκη προέρχεται ο Ερυθρός Αστέρας, μετά και το εντός 1-0 επί της Αζαξιό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκεγκορί Πουαριέ φιλοξενήθηκε από τη Γκινγκάμπ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 3-4. Αρκετά ανοιχτό και ισορροπημένο το μεταξύ τους, με την ίδια να βάζει δύσκολα στην αντίπαλο και να δικαιώνεται με τον καλύτερο τρόπο, παρά τις όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων.

Δείχνει έτσι να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα που χρειάζεται, αντιδρώντας με τον καλύτερο τρόπο στην ήττα της πρεμιέρας 3-0 από την Αμιάν. Στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου απέκτησε δανεικό από τη Μπρεστ τον μέσο Χιανγκά Εμπόκ.