12η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν εντός δεκαετίας.

ΛΙΝΚΟΛΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γκρίμσμπι με σκορ 1-2, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σβάνθορσον στο 58’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσανταμαρτέρι στο 66’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μόιλαν στο 90+4’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Λίνκολν. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να το ανατρέψει στις καθυστερήσεις.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται αυτή την περίοδο, παραμένει αήττητη εδώ και έξι αγώνες, σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ σκοράρει με συνέπεια στις περισσότερες. Αμυντικά δεν είναι σε καμία περίπτωση σταθερή, παρ’ όλα αυτά δεν φαίνεται να την επηρεάζει ιδιαίτερα με βάση τα αποτελέσματά της.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σριούσμπερι, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Το 0-1 ο Ράιτ στο 8’ και το 0-2 ο Ιβάτα στο 29’. Το 0-3 πέτυχε ο Ράιτ στο 38’ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Χάνσον στο 71’.

Τρομερή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Μπέρμιγχαμ. Επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά αν και πιέστηκε, κατάφερε να κρατήσει την εστία της ανέπαφη.

Έβγαλε άμεσα αντίδραση ύστερα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, περνώντας εύκολα από την έδρα της Σριούσμπερι (0-4). Θέλει να δημιουργήσει ξανά ένα νικηφόρο σερί, ώστε να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Είναι σε γενικές γραμμές σε εξαιρετική κατάσταση, σκοράρει με τρομερή συνέπεια, αλλά δεν φημίζεται για την αμυντική της σταθερότητα, χωρίς βέβαια αυτό να την επηρεάζει ιδιαίτερα.