*2η αγωνιστική του group stage.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η Λιλ κέρδισε μόλις ένα απ’ τα τελευταία εννέα ματς κόντρα σε ισπανικές ομάδες (1-3-5).

*Η Ρεάλ Μαδρίτης έρχεται από δύο διαδοχικές ήττες κόντρα σε γαλλικές ομάδες χωρίς να σκοράρει.

*Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι αήττητη στα τελευταία 14 ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ (10-4-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League της Τετάρτης 02/10!

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Χάβρης για το πρωτάθλημα Γαλλίας. Ο Ντέιβιντ το 0-1 στο 23’, το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 35’, το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 79’ απ’ τον Ντέιβιντ ξανά!

Έβγαλε αντίδραση με τον πιο εμφατικό τρόπο το Σάββατο, πέρασε με 3-0 απ’ την έδρα της Χάβρης, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και είχε για απόλυτο πρωταγωνιστή τον στράικερ Ντέιβιντ. Η ταχύτητα της αποτέλεσε τεράστιο πρόβλημα για τον αντίπαλο, κινήθηκε άψογα ανάμεσα στις γραμμές, προηγήθηκε νωρίς και εκμεταλλεύτηκε την παγωμάρα της Χάβρης για να βρει το 0-2 λίγο αργότερα. Διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έφτασε άνετα στο τελικό 0-3 με χατ-τρικ του Ντέιβιντ. Έχασε πέναλτι με τον Γκόμες λίγο πριν το φινάλε.

Δεύτερο διαδοχικό ματς που η Λιλ σκοράρει τρία γκολ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-3 κόντρα στη Στρασμπούργκ για το πρωτάθλημα, σε ματς που προηγήθηκε 2-0, έχανε 2-3 στο 66’, πήρε την ισοπαλία με γκολ στο 84’. Νωρίτερα υπέστη τέσσερις διαδοχικές ήττες σ’ όλες τις διοργανώσεις, μετρά ρεκόρ 3-1-2 στις πρώτες έξι αγωνιστικές, έχει αρκετές διακυμάνσεις στην απόδοση της. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, εκεί δέχτηκε γκολ στο 38’ και δύο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, ήταν λογικό να μην πάρει τίποτα απ’ το ματς.

Τιμωρημένος ο Γκόμες, που αποβλήθηκε στη Λισαβόνα, παραμένουν εκτός οι Ισμαϊλί, Ουμτιτί, Μουκάου και Χάραλντσον.

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 7/11 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 3/5 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, τα έξι ήταν Over 3.5!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Μιλιτάο το 0-1 στο 64’, το 1-1 έκανε ο Κορέα στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες τελείωσε η Ατλέτικο.

Είχε ιδιαίτερα απαιτητικό έργο στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης την Κυριακή, έχασε τη νίκη με γκολ στα τελευταία λεπτά. Το ματς δεν είχε υψηλό τέμπο, ήταν λογικό ότι οι φάσεις θα ήταν λίγες, η Ατλέτικο απείλησε με τον Άλβαρες, η Ρεάλ με τον Βαλβέρδε, αλλά οι ομάδες ήταν προσεκτικές. Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Μιλιτάο, διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση, δεν είχε όμως καλές επιλογές στις αντεπιθέσεις, δεν «τελείωσε» το ματς και στις καθυστερήσεις ήρθε το 1-1, αφού υπήρξε και διακοπή μερικών λεπτών λόγω ρίψης αντικειμένων.

«Αυτή είναι μια αρκετά διαφορετική ισοπαλία γιατί ήμασταν τόσο κοντά στη νίκη, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί. Είναι πολύ δυνατοί και έχουν πολλά μέσα, πολλά προσόντα. Είναι κρίμα που η ισοφάριση έγινε στο τελευταίο λεπτό, όταν η ομάδα ήθελε να σκοράρει. Ελέγξαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Δεν ήμασταν απελπισμένοι γι’ αυτή τη νίκη, γιατί και η ισοπαλία εδώ μπορεί να είναι καλή. Λαμβάνοντας υπόψη τι συνέβη πέρυσι, μπορεί να είναι ένα καλό σημείο για το μέλλον», είπε ο κόουτς Αντσελότι.

Επιστροφή στις απώλειες για την ομάδα του έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, είναι δεύτερη στη βαθμολογία της Ισπανίας, στο -3 απ’ την Μπαρτσελόνα. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με το εντός έδρας 3-1 επί της Στουτγκάρδης, με τον Εμπαπέ να σκοράρει. Διαθέσιμος σήμερα ο Γάλλος σούπερ σταρ, που έλλειψε κόντρα στην Ατλέτικο. Χτύπησε και θα επιστρέψει μετά τη διακοπή ο Κουρτουά.