*5η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ

*Κάθε όμιλος αποτελείται από πέντε ομάδες. Προκρίνεται στην επόμενη φάση η πρώτη κάθε ομίλου, όπως και οι τρεις καλύτερες δεύτερες. Η νίκη δίνει τρεις βαθμούς, η ισοπαλία από έναν, η ήττα κανέναν. Σε περίπτωση ισοπαλίας, οι δύο ομάδες μπαίνουν απευθείας σε διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει ένα βαθμό ακόμη.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους.

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Λίβινγκστον κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Κόουβ Ρέιντζερς με αυτογκόλ του Μάρεϊ στο έκτο λεπτό, ενώ “καθάρισε” το παιχνίδι με τέρμα του Σόουλ στο 86ο λεπτό.

Η Λίβινγκστον κέρδισε και την Κόουβ Ρέιντζερς με 0-2 εκτός έδρας, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό της σερί, αφού όχι απλά έχει 3/3 νίκες στον όμιλο, δεν έχει παραβιαστεί καν η εστία της!

Όπως είναι λογικό βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους “16”, πιθανόν να την πάρει και με ήττα, απλά θέλει ένα βαθμό, μία ισοπαλία, και ας χάσει στα πέναλτι, για να το πετύχει 100%.

Δείχνει να είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση, ενόψει και της έναρξης του πρωταθλήματος την ερχόμενη εβδομάδα, που αποτελεί και τον πρωταρχικό της στόχο.

Λϊβινγκστον Στατιστικά

*3/3 N/G μαζί με under 2,5 στο Λιγκ Καπ.

*2/3 αγώνες με 2-3 γκολ στο Λιγκ Καπ

ΣΠΑΡΤΑΝΣ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Σπάρτανς κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Φόρφαρ, με τέρμα του Χέντερσον στο 86ο λεπτό.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ντανφέρμλιν εντός έδρας, η Σπάρτανς πέτυχε δύο σερί νίκες, με πιο πρόσφατη αυτή με 1-0 εντός έδρας επί της Φόρφαρ.

Μόνο αν κερδίσει απόψε, κάτι που είναι πολύ δύσκολο, θα έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης. Πιθανόν να συμβεί και αν φέρει ισοπαλία, ειδικά αν κερδίσει στα πέναλτι, αλλά θα πρέπει να γίνουν και κάποια “όργια” στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Άλλωστε ουσιαστικά ως τώρα δείχνει πώς είναι μία ομάδα που παίζει σε ένα δεδομένο στάνταρ, που έχει και σχέση με την αντίπαλο της.