* 5η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 13/14 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η Λίβερπουλ κέρδισε και τα τρία περσινά μεταξύ τους με συνολικό σκορ 9-2, ενώ έχει κερδίσει τα 9/10 τελευταία μεταξύ τους για την Πρέμιερ Λιγκ.

* Η Λίβερπουλ είναι αήττητη εντός έδρας (9-1-0) απέναντι στην Μπόρνμουθ, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Μίλαν. Ο Πούλισικ (3’) άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν, αλλά οι Κονατέ (23’), Φαν Ντάικ (41’) και Σζομποσζλάι (67’) γύρισαν το ματς για τη Λίβερπουλ.

Άμεση η ανάκαμψη των “κόκκινων” μετά την σαββατιάτικη ήττα-σοκ, στην πρεμιέρα του Champions League ήταν εντυπωσιακοί στο Σαν Σίρο, παρότι το ματς στράβωσε από πολύ νωρίς.

Αιφνιδιάστηκε η Λίβερπουλ σε μετάβαση της Μίλαν για το γρήγορο 1-0, αλλά πολύ γρήγορα πήρε τα ηνία του αγώνα και έθελξε με τη δημιουργία της (0.61 – 3.09 xGoals).

Πατούσε με ευκολία την ιταλική περιοχή, έφτιαχνε ευκαιρίες για γκολ με τρομερή συχνότητα, ο Σαλάχ είχε δύο δοκάρια ως το ημίωρο και η ανατροπή ολοκληρώθηκε με δύο δυναμικές κεφαλιές των δύο στόπερ της, που εκμεταλλεύτηκαν στατικές εκτελέσεις των δύο full backs αντίστοιχα.

Ωραία η συνεργασία για το 3ο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έριξε στροφές μετά το 1-3 η ομάδα του Σλοτ, δίχως ποτέ να κινδυνεύσει μετά το πρώτο 10λεπτο.

Όσον αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, η σαββατιάτικη ήττα από τη Νότιγχαμ Φόρεστ (0-1) ήταν η 2η στα 5 τελευταία εντός έδρας, ενώ είχαν προηγηθεί 58 σερί παιχνίδια με μόλις μία ήττα στο Άνφιλντ!

Το καθοριστικό γκολ του Χάντσον-Οντόι στο transition ήταν το πρώτο που δέχθηκε στη φετινή λίγκα, στην οποια είναι #1 σε αμυντικές επιδόσεις. Έχει επιτρέψει τα λιγότερα σουτ (28), τα λιγότερα εντός εστίας (10) και τα λιγότερα xGoals (2.8).

Στα αγωνιστικά νέα, ο κόουτς Σλοτ ενημέρωσε ότι ο Άλισον (κίπερ) δεν προπονήθηκε την Παρασκευή και είναι αμφίβολος για σήμερα. Μακροχρόνια εκτός ο Έλιοτ (μέσος), δεν υπάρχει άλλη απουσία.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 φετινά παιχνίδια της.

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Τσέλσι. Ο Ενκουνκού πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 86ο λεπτό, ενώ στο 38’ ο Εβανίλσον έχασε πέναλτι για την Μπόρνμουθ.

Την πρώτη ήττα τους στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ γνώρισαν τα “κεράσια” το περασμένο Σάββατο, σε αναμέτρηση που δεν υστέρησαν και χαράμισαν το δυνατό τους πρώτο ημίχρονο (1.29 – 0.18 xGoals).

Μπήκε δυνατά στο ματς η Μπόρνμουθ, είχε μακρινό δοκάρι (3’) με τον Ταβερνίρ, απείλησε σε τρεις ακόμη περιπτώσεις στο πρώτο ημίωρο κι ακολούθως ο νεοφερμένος Εβανίλσον δεν κατάφερε να εξαργυρώσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος εκμεταλλευόμενος γκάφα του αντίπαλου στόπερ.

Μία και μοναδική η ευκαιρία της Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο (Τζάκσον), στο δεύτερο βελτιώθηκε δραστικά η εικόνα της, με τον Σάντσο που πέρασε ως αλλαγή βοηθά.

Αυτός δημιούργησε τη δεύτερη ευκαιρία του Τζάκσον, αυτός πάσαρε κάθετα για το καθοριστικό γκολ του Ενκουνκού, αλλά νωρίτερα η Μπόρνμουθ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Κουκ.

Στο 1-2-4 πλέον το επί μέρους ρεκόρ για την Μπόρνμουθ, η οποία είναι #1 της λίγκας σε σουτ εκτός περιοχής (26) και #3 σε σουτ γενικότερα (65). Πολύ άσχημο το ρεκόρ που τρέχει όταν επισκέπτεται έδρες ομάδων που βρίσκονται εντός 4αδας, έχει κερδίσει μόλις 2 από τα 29 τελευταία τέτοια παιχνίδια (2-2-25).

Στα αγωνιστικά νέα, διαθέσιμος ξανά ο Κέπα (κίπερ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Τσέλσι, παραμένει εκτός ο μόνιμα τραυματίας Άνταμς (μέσος), ενώ ο ρολίστας Ουαταρά (μπακ/εξτρέμ) θα περάσει τεστ ετοιμότητας.