2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Αήττητη η Αλγερία σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Λιβερία, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

ΛΙΒΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με το Τόγκο, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Βρέθηκε πίσω στο 78ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Γκίμπσον.

Με ένα βαθμό στις αποσκευές επέστρεψε από τη Λομέ, η Λιβερία. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Μάριο Μαρίνιτσα φιλοξενήθηκε από το Τόγκο, με το οποίο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Μπορεί να είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να βρέθηκε πίσω προς το φινάλε της αναμέτρησης, έκτοτε όμως εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που της άφησαν οι γηπεδούχοι και έσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις.

Έκτοτε σερί ματς που κατάφερε να διατηρηθεί αήττητη, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες, ανεξάρτητα της διοργάνωσης. Μάλιστα, στα τέσσερα από αυτά, κράτησε και το μηδέν στην άμυνα.

Λιβερία Στατιστικά

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια.

ΑΛΓΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Ισημερινής Γουινέας, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Αφού έχασε πέναλτι στο 24′ με τον Μαχρές, προηγήθηκε με τον Αουάρ στο 69ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Γκουιρί.

Με νίκη συνδύασε την πρεμιέρα της σε αυτή την προκριματική φάση, η Αλγερία. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς υποδέχθηκε την Ισημερινή Γουινέα, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Δεν ικανοποίησε με την παρουσία της μέχρι την ανάπαυλα, όπου σε ένα γενικά κακό ποιοτικό ματς μέχρι τότε έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί, με τον Μαχρές να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Σαφώς πιο απαιτητική με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είχε επιθετικό μονόλογο και “καθάρισε” με δυο τέρματα.

Τραυματίστηκε σοβαρά ο μέσος της Μίλαν, Ισμαέλ Μπενασέρ, με τα ρεπορτάζ να αναφέρουν ότι θα μείνει εκτός δράσης για τους επόμενους 2-3 μήνες.