* 13η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Λεχ Πόζναν στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0).

ΛΕΧ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Κρακόβια. Ο Ίσακ (53’) άνοιξε το σκορ για τη Λεχ και ο Βάλεμαρκ (57’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Εικόνα επίδοξων πρωταθλητών είχαν οι Ποζνανοί στην επιστροφή τους από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, έδωσαν πειστική απάντηση στην αναπάντεχη εντός έδρας ήττα πριν από αυτή, πέρασαν με πειστικό τρόπο από την Κρακοβία και διατήρησαν την πρωτοπορία τους.

Πήραν τα ηνία του αγώνα από νωρίς (63% κατοχή), αλλά στο πρώτο ημίχρονο απέτυχαν να δημιουργήσουν καθαρή ευκαιρία. Η επιστροφή από την ανάπαυλα όμως ήταν δριμύτατη, “καθάρισαν” το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τον Ίσακ κεντρικό πρόσωπο.

Ο αρχηγός άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά σε ροή αγώνα και λίγο αργότερα “σέρβιρε” για το 0-2 με έξοχη κάθετη πάσα ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ.

Πιο εντυπωσιακή η ανασταλτική της λειτουργία, κράτησε τη μέχρι πρότινος πιο παραγωγική επίθεση της λίγκας σε μόλις 5 τελικές για 0.04 xGoals!

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα έγινε η προετοιμασία από τον κόουτς Φρεντέρικσεν, οι Ντάγκερσταλ (στόπερ), Άντερσον (αρ. μπακ) παραμένουν εκτός, ενώ ο Ντάγκλας (στόπερ) είναι αμφίβολος μετά την απουσία του στην Κρακοβία.

Στατιστικά

* No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Πούζτσα Νιεπόλομίτσε. Ο Ρότσα με πέναλτι (51’) άνοιξε το σκορ και ο Γκρζέσικ (66’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με επιστροφή στις νίκες συνδυάστηκε η επιστροφή από τις εθνικές για τους “πράσινους”, τη Δευτέρα εκμεταλλεύτηκαν το ματσάρισμα με την ουραγό της λίγκας για να πάρουν απόσταση τριών βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ραντόμιακ είχε την επιθετική πρωτοβουλία (66% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τη μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα την κατέγραψε η Πούζτσα σε γέμισμα πλαγίου άουτ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως ένα σλάλομ έφερε το πέναλτι προβαδίσματος, με το 10ο γκολ του φορ Ρότσα. Άλλαξε άρδην το μομέντουμ της αναμέτρησης μετά το 1-0, οι φιλοξενούμενοι λύγισαν πνευματικά και η Ραντόμιακ βρήκε δεύτερο γκολ σε μετάβαση και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικότατος Ρόσι (στόπερ), αλλά δεν είναι διαθέσιμοι οι τραυματίες Τσιχόσκι (στόπερ), Σνοπτζίνσκι (μέσος), Καπίτα (εξτρέμ), Μολεντόφσκι (μέσος), ενώ ο σημαντικός Βόλσκι (μέσος) είναι αμφίβολος.