* 7η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* H Μπόρνμουθ μετράει τρεις σερί νίκες επί της Λέστερ για την Πρέμιερ Λιγκ, ενώ έχει ηττηθεί μόνο δύο φορές στα 12 τελευταία μεταξύ τους (5-5-2).

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Άρσεναλ. Με Μαρτινέλι (20’) και Τροσάρ (45+1’) προηγήθηκε 2-0 η Άρσεναλ, αλλά ο Τζάστιν ισοφάρισε για τη Λέστερ σκοράροντας στο 47’ και το 63’. Με αυτογκόλ του Εντιντί (90+4’) έγινε το 3-2 και ο Χάβερτς (90+9’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ κοντά στην “κλοπή” ενός πολύτιμου βαθμού βρέθηκαν οι “foxes” το περασμένο Σάββατο στο Λονδίνο, αλλά εντέλει δεν άντεξαν στην πίεση και παραμένουν δίχως νίκη (0-3-3) στο ξεκίνημα της σεζόν.

Δεν πήρε ανάσα η Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο του Emirates (76-24% κατοχή, 12-1 σουτ, 1.30 – 0.07 xGoals) και δικαιολογημένα πήγε στην ανάπαυλα με δύο γκολ στην πλάτη. Δίχως να έχει παρουσιάσει τίποτα στο δημιουργικό κομμάτι κατάφερε να ισοφαρίσει με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον δεξιό της μπακ.

Με κεφαλιά που κόντραρε και ξεγέλασε τον Ράγια μείωσε ο Τζάστιν κι ακολούθως έπιασε ένα ονειρώδες φαλτσαριστό βολέ για το 2-2. Ο Εντιντί έφτασε τις τέσσερις ασίστ στην Πρέμιερ Λιγκ, #2 επίδοση της σεζόν, πίσω από τον Σάκα.

Ακολούθησε ασφυκτική πίεση από την Άρσεναλ, με απανωτά κόρνερ στα τελευταία λεπτά και από ένα τέτοιο νικήθηκε στις καθυστερήσεις ο κίπερ Χερμάνσεν που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με σωρεία μεγάλων επεμβάσεων (+1.74 xG)!

Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα παρότι διαμορφώθηκε στο φινάλε (4.60 – 0.32 xGoals). Η άμυνα της Λέστερ επέτρεψε 34 σουτ στην Άρσεναλ, που είναι αριθμός ρεκόρ από την σεζόν 2003-2004 κι έφτασε τα 114 στην σεζόν, που είναι η χειρότερη επίδοση στη λίγκα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο ρολίστας Τσάουντρι (μέσος) χτύπησε στον ώμο και θα μείνει εκτός για καιρό, όπως ενημέρωσε ο κόουτς Κούπερ, ο οποίος έχει ρεκόρ 0-2-3 απέναντι στην Μπόρνμουθ.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Στόλαρτσικ (κίπερ), Ντάκα (φορ), αλλά ο έμπειρος Βέστεργκααρντ (στόπερ) επέστρεψε στις προπονήσεις κι αναμένεται να είναι διαθέσιμος

Λέστερ Στατιστικά

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σαουθάμπτον. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Εβανίλσον (17’), Ουαταρά (32’) και Σεμένιο (39’) και στο 51’ ο Χάργουντ-Μπέλις μείωσε για την Σαουθάμπτον.

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν πέτυχαν οι “cherries” στο δευτεριάτικο παιχνίδι, με μία πειστική εμφάνιση που ανεβάζει την αυτοπεποίθηση του συνόλου μετά τις αποτυχίες απέναντι σε Τσέλσι (0-1 εντός) και Λίβερπουλ (3-0 εκτός).

Χρειάστηκε ένα τέταρτο για να βρει τα πατήματά της η ομάδα του Ιραόλα απέναντι στην Σαουθάμπτον, η έξυπνη-γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Ταβερνίρ για το παρθενικό γκολ του Εβανίλσον στο νησί άνοιξε τον ασκό του Αιόλου.

Πήρε ψυχολογία από το 1-0 η Μπόρνμουθ και ήταν καταιγιστική στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, δημιουργώντας ευκαιρίες και προϋποθέσεις για ακόμη μεγαλύτερο σκορ από το 3-0 της ανάπαυλας.

Εξαιρετικό το τελείωμα του εξτρέμ Σεμένιο, ο οποίος εκτελεί το ίδιο καλά και μετα δύο πόδια, έφτασε τα 3 γκολ στην σεζόν και τα 28 σουτ στην Πρέμιερ Λιγκ, που είναι #2 επίδοση πίσω μόνο από το Χάαλαντ. Ο Γκανέζος έχει τις περισσότερες ντρίμπλες (8) και τις περισσότερες επαφές στην αντίπαλη περιοχή (34) για την ομάδα του

Στο δεύτερο μέρος η Σαουθάμπτον μείωσε σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση, για να δεχθεί γκολ η Μπόρνμουθ σε 9ο σερί ματς της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά η επικράτηση των γηπεδούχων ουδέποτε αμφισβητήθηκε.

Με σχεδόν πλήρες “οπλοστάσιο” η αποστολή για το Λέστερ, όπως ενημέρωσε ο κόουτς Ιραόλα, παραμένει εκτός μόνο ο εύθραυστος Άνταμς (μέσος).