13η αγωνιστική της Απερτούρα.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΛΑΜΠ ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χουάρεθ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ερνάντεζ στο 14’, όμως ισοφαρίστηκαν από το Εστουπινιάν στο 50’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μανρικέζ στο 63’. Το 2-2 πέτυχε ο Μεντόζα στο 67’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ισάις στο 90+8’.

Πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για τη δεκάδα. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε σχετικά νωρίς, όμως στην επανάληψη μπήκε νωθρά, δεχόμενη την ανατροπή. Δεν το έβαλε κάτω, πίεσε έντονα και κατάφερε να ανατρέψει εξίσου το εις βάρος της σκορ.

Ρυθμό φαίνεται να έχει βρει, παραμένοντας αήττητη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της. Συνεχίζει να σκοράρει με άνεση, τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, όμως παραμένει τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, αν και αυτό δεν της έχει στερήσει ιδιαίτερους βαθμούς αυτό το διάστημα. Στο -5 από την 10η Κλαμπ Αμέρικα, απομένουν πέντε αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΤΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Μαζατλάν, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και έμεινε στην ισοπαλία. Αν και είχε ευκαιρίες, απείλησε ελάχιστα την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν. Η άμυνά της δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, διατηρώντας εξίσου την εστία της ανέπαφη.

Καλύτερη εμφάνιση θα χρειαστεί στο σημερινό παιχνίδι ώστε να περάσει από την έδρα της ανεβασμένης Κλαμπ Λεόν. Δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση αυτή την περίοδο, αν και έμεινε αήττητη στα δύο πρόσφατα παιχνίδια της. Σε γενικές γραμμές βρίσκει δίχτυα, ακόμα και στις εξόδους της, δυσκολεύοντας κάθε αντίπαλο. Αυτό όμως που της έχε στερήσει τους περισσότερους βαθμούς μέχρι στιγμής είναι η κακή αμυντική της λειτουργία.