*2η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία τους.

*Έξι νίκες σε συνολικά 28 αναμετρήσεις με ιταλικές ομάδες πανηγύρισε η Λεβερκούζεν (επτά ισοπαλίες, 15 ήττες / διαφορά γκολ 32-47). Εντός έδρας έχει απολογισμό 4-4-5.

*Κόντρα σε ομάδες από τη Γερμανία η Μίλαν έχει συνολικό απολογισμό 17-12-10 (διαφορά γκολ 61-47). Μακριά από το σπίτι της έχει απολογισμό 4-8-6.

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ σήμερα 01/10!

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μπάγερν Μονάχου. Ο Άντριχ άνοιξε το σκορ στο 31′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Πάβλοβιτς οχτώ λεπτά αργότερα.

Έχοντας την τύχη με το μέρος της η Λεβερκούζεν άντεξε στην ασφυκτική πίεση της Μπάγερν Μονάχου στη μεταξύ τους μάχη κορυφής “κλέβοντας”, ουσιαστικά, τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι πρωταθλητές πήραν τον δεύτερο ρόλο από νωρίς και ευτύχησαν να προηγηθούν στη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο. Η χαρά τους κράτησε για λίγα λεπτα, καθώς ο Πάβλοβιτς πέτυχε ένα ασύλληπτο γκολ με σουτ εκτός περιοχής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν διπλό δοκάρι στο 48′ για να ανατρέψουν τα δεδομένα. Η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με μόλις 0.06 xGoals, νούμερο που σίγουρα δεν αρμόζει σε όλα όσα μας έχει παρουσιάσει τον 1,5 τελευταίο χρόνο.

Παραμένει αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις (3-1-0), γνώρισε μία ήττα σε συνολικά οχτώ από τη Λειψία (3-2 εντός) με ανατροπή στις 31 Αυγούστου. Οι “ασπιρίνες” πανηγύρισαν πέντε νίκες σε έξι εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις την προηγούμενη σεζόν και παραμένουν αήττητες σε εννέα (6-3-0). Γνώρισαν μόλις δύο ήττες στις 21 τελευταίες σχετικές (14-5-0) από Ρόμα (1-0 εκτός) και Αταλάντα (3-0 στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ).

“Μίλαν θα πει Τσάμπιονς Λιγκ, την παρακολουθούσα από την εποχή του Αρίγκο Σάκι και του Φάμπιο Καπέλο. Θέλουμε να είμαστε πρωταγωνιστές, είμαστε έτοιμοι για τη δοκιμασία”, είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Τσάμπι Αλόνσο. Με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα θα παραταχθούν οι “ασπιρίνες” στην αναμέτρηση, καθώς το απουσιολόγιο είναι “λευκό”. Το Σάββατο (5/10) υποδέχεται τη Χόλσταϊν Κίελ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΙΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Λέτσε. Σκόραραν οι Μοράτα (38′), Τεό Ερναντέζ (41′) και Πούλισικ (43′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Μπαρτεσάγκι (80′).

Έπιασε εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο με τη Λέτσε την οποία πέταξε νοκ άουτ στο “San Siro”, σκοράροντας τρεις φορές σε διάστημα πέντε λεπτών. Δοκάρι είχε ο Έιμπραχαμ σε σουτ στο 43′. Χαμηλό εμπόδιο για τη Μίλαν που έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο “Derby della Madonnina” επί της συμπολίτισσας Ίντερ, ήταν η τρίτη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις της.

Στο μεσοδιάστημα ηττήθηκε από τη Λίβερπουλ μπροστά στο κοινό της (3-1), στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ. Τους έντεκα βαθμούς έφτασαν οι “ροσονέρι” στη Σέριε Α, καταλαμβάνουν την 3η θέση και βρίσκονται στο -1 από Γιουβέντους και -2 από Νάπολι. Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Captain America Πούλισικ: Μετράει πέντε γκολ και δύο ασίστ σε επτά συμμετοχές του με τη φανέλα του συλλόγου.

Η Μίλαν πανηγύρισε μόλις εννέα νίκες στις 32 τελευταίες αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ (εννέα ισοπαλίες, 14 ήττες). Αυτή επί της Νιούκαστλ στο “St. James’ Park” (2-1) στην 6η αγωνιστική των ομίλων ήταν μόλις η τέταρτη σε 17 εκτός έδρας σχετικές (σ.σ. από τη φάση των ομίλων κι έπειτα).

“Η αναμέτρηση με τη Λεβερκούζεν θα αποτελέσει ένα δυνατό αμυντικό τεστ για εμάς. Είπα στους ποδοσφαιριστές μου πως πρέπει να παρουσιαστούμε τέλειοι”, είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Πάουλο Φονσέκα που πρόκειται να χρησιμοποιήσει και πάλι το 4-2-3-1. Ο Πάβλοβιτς θα αγωνιστεί στο κέντρο της αμυντικής γραμμής παρέα με τον Γκάμπια, στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Έιμπραχαμ αφήνοντας στον πάγκο τον Μοράτα. Την Κυριακή (6/10) φιλοξενείται από τη Φιορεντίνα.