Στον πρώτο γύρο: Εσπανιόλ – Λας Πάλμας 1-0

* Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

* Μόλις μία νίκη μετρά η Εσπανιόλ στα 13 τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (1-2-10).

* Η Λας Πάλμας έχει δεχθεί γκολ στις 5/6 τελευταίες αγωνιστικές.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Η αναμέτρηση του “Γκραν Κανάρια” ανοίγει την αυλαία της 35ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η Λας Πάλμας φιλοξενεί την Εσπανιόλ, με το στόχο αμφότερων να είναι το οριστικό “κλείδωμα” της παραμονής στην κατηγορία. Σαφώς πιο άνετοι οι γηπεδούχοι, καθώς οι 40 βαθμοί τους φέρνουν στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Έφυγαν ηττημένοι μεσοβδόμαδα από το “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”, με την αποβολή του Αϊτάμι Αρτίλες να παίζει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Η ήττα αυτή ήταν η παρθενική για τη Λας Πάλμας στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (3-1-1), ενώ στο 3-1-2 είναι το σερί στα έξι τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος.

Δεδομένες θεωρούνται οι αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Σετιέν (το επισήμανε και ο ίδιος στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου), καθώς η ομάδα δίνει σήμερα το τρίτο παιχνίδι της μέσα σε διάστημα έξι ημερών. Σίγουρα ο Λέμος θα αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Αϊτάμι Αρτίλες στο κέντρο της άμυνας, ενώ πιθανότατα επιστρέφει στην ενδεκάδα και ο Γιόναταν Βιέρα (είχε ξεκουραστεί απέναντι στην Μπέτις).

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εκτός έδρας ήττα από την Μπέτις με 1-0. Το γκολ σημειώθηκε στο 83′, ενώ από το 41′ είχε αποβληθεί ο Αϊτάμι Αρτίλες με δεύτερη κίτρινη.

Στατιστικό: Πρώτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (3-1-1).

Στοιχημάτισε τώρα στο Λας Πάλμας – Εσπανιόλ
goalbet-logo

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Η Εσπανιόλ, από την πλευρά της, έχει σαφώς μεγαλύτερο άγχος αναφορικά με την υπόθεση-παραμονή, καθώς βρίσκεται πέντε βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ταυτόχρονα, οι Καταλανοί διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος, αγνοώντας τη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2). Στο σημερινό ματς καλούνται να βελτιώσουν άμεσα και τις επιδόσεις μακριά από το “Κορνεγιά”, καθώς μετρούν μόλις ένα διπλό στις τελευταίες 13 εξόδους πρωταθλήματος (1-2-10).

“Πρέπει να αγωνιστούμε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας, να έχουμε ένταση στο παιχνίδι μας και ξεκάθαρες ιδέες εντός του αγωνιστικού χώρου”, τόνισε με νόημα ο κόουτς Κονσταντίν Γκάλκα στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

Σημαντικές οι απουσίες των τραυματιών Καϊσέδο (ΕΠ) και Όσκαρ Ντουάρτε (Κεντρικός αμυντικός) και του τιμωρημένου μέσου Βίκτορ Σάντσεθ. Ο Ρόκο θα πάρει φανέλα βασικού στο κέντρο της άμυνας, εντός ενδεκάδας και ο μέσος Σάλβα Σεβίγια. Επιστροφή στην αποστολή για τον αμυντικό Σιανί, τον μπακ Φουέντες και τους μέσους Πάκο Μοντανιές και Γιορντάν.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Θέλτα. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 28ο λεπτό και ισοφάρισε με τον Μάρκο Ασένσιο εννιά λεπτά αργότερα.

Στατιστικό: G/G τα επτά τελευταία παιχνίδια της (όλα για Πριμέρα).