6η αγωνιστική

*Η Νις επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Λανς.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 24ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Ενζολά στις καθυστερήσεις.

Αήττητη πορεύεται η Λανς, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες στα πέντε πρώτα παιχνίδια της στο τρέχον πρωτάθλημα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γουίλ Στιλ φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Δεν κατάφερε να δείξει κάτι το θετικό μέχρι και την ανάπαυλα, το μεταξύ τους ήταν ισορροπημένο μέχρι τότε, όμως πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ, δεχόμενη γκολ από το σημείο του πέναλτι. Γλίτωσε από δεύτερο τέρμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και κάπου εκεί “πήρε μπροστά” και ξεκίνησε να γίνεται απειλητική, για να “κλέψει” εν τέλει το βαθμό στα… χασομέρια, αν και χρειάστηκε και η χρήση VAR για να το κατοχυρώσει.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με τις Μονακό (1-1 εκτός) και Λυών (0-0 εντός), ενώ είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες επί των Ανζέ (0-1 εκτός) και Μπρεστ (2-0 εντός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της.

“Είμαι ένας από τους μεγαλύτερους θαυμαστές της δουλειάς του Φρανκ Εζ και είμαι ευγνώμων για όσα έχει κάνει για το σύλλογο. Είναι στη Νις, ενώ είμαι στη Λανς και θα παίξουμε ο καθένας το δικό του παιχνίδι. Υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον στα μεταξύ μας παιχνίδια και δε νομίζω ότι θα αλλάξει αυτό σήμερα”, δήλωσε για τον αντίπαλο προπονητή ο Στιλ.

Μετράει επιστροφές για το σημερινό παιχνίδι ο κόουτς Στιλ, καθώς μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες των Ντελπλάς, Μεντί, Περέιρα ντα Κόστα και Σατριάνο. Αν και ανακοινώθηκε ως αμφίβολος, εν τέλει ο Σοτοκά είναι κανονικά στην αποστολή.

Λανς Στατιστικά

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σοσιεδάδ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Ροσάριο στο φινάλε του ημιχρόνου. Έχασε πέναλτι στο 54′ με τον Γκεσάντ.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε η Νις, στην πρεμιέρα του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Σοσιεδάδ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο μεταξύ τους.

Αρκετά καλός ο ρυθμός και με ευκαιρίες και για τις δυο πλευρές μέχρι και την ανάπαυλα, με την ίδια να βρίσκεται πίσω σχετικά από νωρίς, στην πρώτη ουσιαστική απειλή που δέχθηκε. Παρόλα αυτά, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα λίγο πριν οι δυο πλευρές οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή από αυτά, κέρδισε πέναλτι μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Γκεσάντ είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του λέει “όχι”. Πίεσε για ένα δεύτερο τέρμα στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν το κατάφερε.

Την ερχόμενη Πέμπτη (03/10), θα παίξει κόντρα στη Λάτσιο, για τη δεύτερη αγωνιστική. Για την ώρα πάντως στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα, όπου μετά τις πέντε πρώτες στροφές έχει συγκεντρώσει επτά βαθμούς, ερχόμενη από το εντυπωσιακό 8-0 επί της Σεντ Ετιέν, πριν από μια εβδομάδα.

“Είμαι χαρούμενος που επιστρέφω, έστω και ως αντίπαλος της Λανς. Θα συναντήσω γνώριμα πρόσωπα, με τα οποία ζήσαμε αρκετές μεγάλες στιγμές. Υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους πέρασα επτά υπέροχα χρόνια, μαζί με τα 4,5 που ήμουν στην πρώτη ομάδα. Δεν ξέρω τι υποδοχή θα μου επιφυλάσσουν, αλλά νομίζω ότι η πλειοψηφία γνωρίζει όλα αυτά που κάναμε τόσα χρόνια”, δήλωσε ο κόουτς Εζ.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα στη χώρα, ο πορτιέρο Μπούλκα δεν θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιο του με την ομάδα και σκέφτεται την αποχώρηση του το ερχόμενο καλοκαίρι.