4η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν στα 11/13 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τομάς στο πέμπτο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Στην αναζήτηση της πρώτης φετινής της νίκης παραμένει η Λαβάλ, στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί φιλοξενήθηκε από τη Μετς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με το “καλημέρα”, ωστόσο δεν “καθάρισε” και δεχόμενη αρκετή πίεση, λύγισε εν τέλει στο φινάλε και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση.

Πρώτος φετινός βαθμός, μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από Γκρενόμπλ (2-1 εκτός) και Γκινγκάμπ (0-1 εντός). Ανακοίνωσε την απόκτηση του φορ Μαμαντού Καμαρά, για τα επόμενα τρία χρόνια, από την Κεβιγί. Παραμένει εκτός αποστολής ο φορ Τσοκουντέ, καθώς είναι τραυματίας.

Λαβάλ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό, για να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο φινάλε του ημιχρόνου και να κάνει την ανατροπή με τους Ιμπαγί (πεν. 52′) και Τουζγκάρ (89′).

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Αζαξιό, μετά και την ήττα 1-0 από τον Ερυθρό Αστέρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ματιέ Σαμπέρ υποδέχθηκε την Τρουά, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, αλλά εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο φινάλε του ημιχρόνου και ούσα πιο απαιτητική στην πορεία έκανε την ανατροπή.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 1-0 επί της Ροντέ, στην πρεμιέρα. Εξέτισε την τιμωρία του ο βασικός πορτιέρο Σολακαρό και είναι κανονικά στην αποστολή, οπότε και αναμένεται να ξεκινήσει απόψε.