3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Με Under 2.5 έληξαν τα 2/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα προγνωστικα ποδοσφαιρου που ξεχώρισε το Betarades.gr από το πρόγραμμα της Πέμπτης (10/10)!

ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Αιθιοπίας, στα πλαίσια των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το 0-1 ο Μπονγκοντά στο 62’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μαγέλε στο 76’.

Καλή εμφάνιση και σχετικά εύκολη νίκη για το Κονγκό. Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, απειλώντας με τις περισσότερες και σκοράροντας δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν κινδύνευσε καθόλου, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Με 2/2 έχει εκκινήσει τις υποχρεώσεις του, έχοντας ξεπεράσει τα εμπόδια που του έβαλαν Αιθιοπία (0-2) και Γουινέα (1-0). Βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου, όντας η μοναδική ομάδα με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και σήμερα θέλει να πετύχει το 3/3, αυξάνοντας τη διαφορά του και «σφραγίζοντας» σε μεγάλο βαθμό την πρόκρισή του. Δεν έχει δεχθεί γκολ σε καμία από τις αναμετρήσεις της, ενώ μετράει τρία σερί νικηφόρα παιχνίδια στο γήπεδό του.

Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΑΝΖΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουινέας με σκορ 1-2, στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Μπαγιό στο 57’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σαλούμ στο 61’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Αμπάς στο 88’.

Τεράστια νίκη με ανατροπή για τη Τανζανία. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, λίγα λεπτά αργότερα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκε μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της θέλει να δώσει, βάζοντας δύσκολα στο πιο δυνατό Κονγκό. Μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της, αγνοεί την ήττα εδώ και πέντε αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας δεχθεί γκολ μόλις σε έναν. Μία νίκη και μία ισοπαλία είναι ο απολογισμός της μέχρι στιγμής στα προκριματικά, όντας στη 2η θέση του ομίλου, στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο.