ΚΟΥΟΠΙΟ

Τη δεύτερη νίκη της σε έξι παιχνίδια πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Κουόπιο. Παρότι προερχόταν από την ήττα 3-2 στην έδρα της Χέλσινγκφορς ΙΦΚ, η ομάδα του Μάρκο Ραγιαμάκι φιλοξένησε την Κέμι Κινγκς, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αυτής ήταν ο Πέτερι Πένανεν, ο οποίος σημείωσε και τα δυο τέρματα της ομάδας του (37′, 67′). Χαρούμενος ο Ραγιαμάκι που είδε τους παίκτες του να λειτουργούν σαν ομάδα και να παίρνουν μια σημαντική νίκη, ενώ το ντεμπούτο του με την ομάδα πραγματοποίησε και ο 20χρονος μέσος, Γιόνα Λαουταμάγια. Δυο νίκες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της στα δυο νικηφόρα παιχνίδια της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κέμι Κινγκς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΑΑΣΑ

Τους εφτά βαθμούς σε πέντε παιχνίδια έφτασε και η Βάασα, η οποία κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πέτρι Βουορίνεν φιλοξένησε την Χέλσινγκφορς ΙΦΚ, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πεθ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, η οποία ωστόσο ισοφαρίστηκε λίγο αργότερα. Όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα λίγο πριν βγει το ημίχρονο, με τον Κλένον να βρίσκει δίχτυα στο 36′. Το τελικό 3-1 έγραψε στο 73ο λεπτό του αγώνα, ο Σόιρι. Με τη νίκη της αυτή, η Βάασα ισοβαθμεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας με την Κέμι Κινγκς. Μια νίκη και δυο ήττες ο απολογισμός της στα φετινά παιχνίδια του πρωταθλήματος, μακριά από την έδρα της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Χέλσινγκφορς ΙΦΚ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.