*Επαναληπτικός προημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου αγώνα, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Λιμπερτάδ – Κρουζέιρο 0-2

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους σε αυτή την έδρα.

*Ντεμπούτο στον πάγκο της Κρουζέιρο για τον νέο της τεχνικό, Φερνάντο Ντινίζ.

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Κρουζέιρο έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Κουιάμπα, αν και έπαιξε για περίπου δέκα λεπτά στο τέλος με παίκτη λιγότερο.

Η Κρουζέιρο δεν κατάφερε να κερδίσει την Κουιάμπα, φέρνοντας 0-0 εκτός έδρας, αντέχοντας και με παίκτη λιγότερο, έστω και για λίγα λεπτά, προς το τέλος της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν χάνει και μάλιστα δεν δέχεται και γκολ, με πρώτο την επικράτηση της με 0-2 επί της Λιμπερτάδ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στην έδρα της έχει μόλις τέσσερις ήττες μέσα στο 2024, από τις Ατλέτικο και Αμέρικα Μινέιρο και από τις Φορταλέζα, Σάο Πάουλο. Βέβαια σήμερα ακόμη και με ένα γκολ διαφορά να χάσει, θα περάσει στα ημιτελικά, ενώ αν χάσει με δύο τέρματα διαφορά, θα έχει την ευκαιρία πρόκρισης στα πέναλτι.

Στο εθνικό πρωτάθλημα έχει υποχωρήσει στην 7η θέση, ισόβαθμη με την έκτη Μπαϊα που στην τελευταία που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά και στο -3, από την τέταρτη που οδηγεί απευθείας στους ομίλους της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Παρόλο που τα παραπάνω δεν τα λες και σημάδια μίας κακής σεζόν, η διοίκηση αποφάσισε να αλλάξει προπονητή! Αποχώρησε ο Φερνάντο Σεάμπρα και στη θέση του αναλαμβάνει, κάνοντας και ντεμπούτο απόψε, ο Φερνάντο Ντινίζ.

Κρουζέιρο Στατιστικά

*5/6 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*5/6 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Η Λιμπερτάδ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Τακουάρι, με τέρμα του Βιγιάλμπα στο τελευταίο λεπτό.

Η Λιμπερτάδ κέρδισε και την Τακουάρι με 1-0 εντός έδρας, με αυτή να είναι η τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες, διάστημα στο οποίο έχει χάσει μόνο από την σημερινή της αντίπαλο, με 0-2 στο πρώτο παιχνίδι.

Μία ήττα που ενδεχομένως να αποβεί και μοιραία και καθοριστική, αφού φαντάζει πολύ δύσκολο να κερδίσει σήμερα και μάλιστα με πολλά γκολ διαφορά!

Δεν τα πηγαίνει και τόσο καλά στο δεύτερο μισό της σεζόν στη χώρα της, στην Κλαουζούρα, αν και ανεβαίνει σιγά – σιγά, καθώς τώρα είναι στην τέταρτη θέση, στο -6 από την κορυφή. Ίσως και να είναι εφησυχασμένη από την κατάκτηση του τίτλου στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, που της εξασφαλίζει την παρουσία στον τελικό για τον πρωταθλητή της σεζόν στο τέλος της χρονιάς.

Κυρίως υπήρξε ένα διάστημα πριν λίγο καιρό όπου συμπλήρωσε οκτώ σερί αγώνες χωρίς νίκη, αλλά με έξι ισοπαλίες στο ίδιο διάστημα, κάτι που σημαίνει πώς χάνει δύσκολα.

Μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και πέντε αγώνες, με δύο σερί νίκες στους πιο πρόσφατους, αμφότερες με ίδιο σκορ (0-1), έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες στους προηγούμενους.