*12η αγωνιστική

*Τρεις σερί ισοπαλίες στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Τέσσερις συνεχόμενοι αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Κρουζέιρο έχασε 4–1 εκτός έδρας από την Μπαϊα, αν και προηγήθηκε με τον Γκάμπριελ Βερόν στο 14ο λεπτό. Ισοφαρίστηκε από τον Τατσιάνο στο 45’, αλλά στο 70’ αποβλήθηκε παίκτης της, κάτι που πλήρωσε και δέχθηκε τρία γκολ στα τελευταία λεπτά από τους Εστουπινιάν (78’, 90’ +), Μπιελ (90’+).

Σε ένα παιχνίδι που όλα άρχισαν ιδανικά, καθώς προηγήθηκε, η Κρουζέιρο έχασε τελικά με το “βαρύ” 4-1 εκτός έδρας από την Μπαϊα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και το “τάιμινγκ” της ισοφάρισης, στην εκπνοή του ημιχρόνου, αφού αν πήγαινε με σκορ 0-1 υπέρ της στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ίσως όλα να εξελίσσονταν διαφορετικά.

Όμως με τα αν δεν γίνεται δουλειά, αυτό που μετράει είναι πώς έχασε ξανά, έπειτα από τρία παιχνίδια που ήταν αήττητη, με δύο νίκες. Γενικότερα στους 11 τελευταίους αγώνες της έχει εφτά νίκες και μόνο δύο ήττες, αμφότερες εκτός έδρας.

Στο γήπεδό της όχι απλά είναι πανίσχυρη και αήττητη στο εθνικό πρωτάθλημα, έχει μόνο νίκες σε αυτό, 4/4!

Αλλά μετά την τελευταία ήττα, υποχώρησε λίγο στο βαθμολογικό πίνακα, στην όγδοη θέση, στο -7 από την κορυφή.

Κρουζέιρο Στατιστικά

*7/9 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*6/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Παραναένσε έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Κορίνθιανς, ανοίγοντας το σκορ με τον Κρίστιαν στο 45’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Κακά, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ατλέτικο Παραναένσε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί πάλι την έδρα της, αλλά και πάλι απέφυγε την ήττα, φέρνοντας τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία, πάλι με σκορ 1-1, αυτή τη φορά κόντρα στην Κορίνθιανς! Και αν συνυπολογίσουμε και μία νίκη πριν από αυτές τις ισοπαλίες, έχει συμπληρώσει τέσσερις σερί αγώνες χωρίς ήττα.

Πάντως και μακριά από την έδρα της δεν μοιάζει να επηρεάζεται πολύ, αφού σε 17 αγώνες εκτός το 2024 έχει μόλις τέσσερις ήττες και εννιά ήττες, αν και μόλις μία εξ αυτών στο εθνικό πρωτάθλημα, στην έδρα της πρωταθλήτριας Παλμέιρας!

Δείχνει να έχει συνηθίσει να παίζει χωρίς δύο βασικότατα στελέχη της που συμμετέχουν στο Κόπα Αμέρικα, τον γκολκίπερ Μπέντο και τον επιθετικό Κανόμπιο.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην τέταρτη θέση του, αλλά μόλις στο +2 από την σημερινή της αντίπαλο.

Αλλά από το πουθενά, βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή, με τον Κούκα να αποχωρεί! Ο ίδιος δηλώνει πώς το συμβούλιο δεν τον εμπιστεύεται μετά τις τελευταίες ισοπαλίες, αλλά από τη διοίκηση αφήνουν να εννοηθεί πώς έχει πρόταση από άλλη ομάδα, από τη σημερινή της αντίπαλο για την ακρίβεια, γι’ αυτό και ήθελε να φύγει!