* 13η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Ekstraklasa.

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Λεχ Πόζναν. Ο Ίσακ (53’) άνοιξε το σκορ για τη Λεχ και ο Βάλεμαρκ (57’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η “πάσι” στη μάχη κορυφής του περασμένου Σαββάτου, με τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της σεζόν επέστρεψε από τη διακοπή κι έπεσε στην 4η θέση, στο -5 πλέον από την κορυφή.

Ανύπαρκτη επιθετικά απέναντι στην καλύτερη άμυνα των πρωτοπόρων Ποζνανών, τέλειωσε το ματς με μόλις 5 τελικές προσπάθειες για 0.04 xGoals! Είχε δοκάρι σε ένα φάουλ-έμπνευση από τα 35 μέτρα κι αυτό ήταν όλο.

Σε παθητικό ρόλο (35% κατοχή) από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο όμως έβγαλε δίχως ιδιαίτερες απειλές για την εστία της. Η Λέχ ανέβασε στροφές στο ξεκίνημα της επανάληψης και “καθάρισε” το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον αρχηγό της να ανοίγει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά και με κάθετη πάσα του για το 0-2. Καμία αντίδραση από την Κρακόβια.

“Γνωρίζαμε με ποιον αντίπαλο θα παίξουμε, οπότε δεν κατηγορώ τους παίκτες. Πρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα από αυτή τη συνάντηση.” δήλωσε ο κόουτς Κρότζεκ.

Στα αγωνιστικά νέα, ο πολύπειρος Γκλικ (στόπερ) χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς με σοβαρό τραυματισμό, εκτός παραμένουν και οι Γιούγκας (στόπερ), Ρακόζι (μέσος), Σμιγκλέφσκι (φορ).

Στατιστικά

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΤΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (3-4) από τη Βίτζεβ Λοτζ. Με Τσέγκλαρζ (1’) και Ρούντολ (14’) προηγήθηκε 2-0 η Μότορ, αλλά με αυτογκόλ του Μραζ (22’), Ρόντιτς (24’, 42’) και Άλβαρες (56’) γύρισε το ματς η Βίτζεβ και ο Βέλνιακ (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στο σπουδαίο διπλό πριν τη διακοπή στο Πόζναν, επέστρεψε στις ήττες το περασμένο Σάββατο, αλλά το κλίμα παραμένει καλό στο Λούμπλιν από την συνολική εικόνα της ομάδας.

Ονειρικό το ξεκίνημα της Μότορ στον σαββατιάτικο αγώνα, στα 22 δευτερόλεπτα χτύπησε στο transition για το 1-0 και γρήγορα έκανε το 2-0 με κεφαλιά σε στατικό.

Με τον ίδιο τρόπο επέστρεψε στο ματς η Βίτζεβ, με δύο κεφαλιές από κόρνερ ισοφάρισε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και ο φορ της εξαργύρωσε παιδικό λάθος του αναπληρωματικού κίπερ της Μότορ στο build up για το 2-3 πριν την ανάπαυλα!

Σε μετάβαση βρήκαν και 4ο γκολ οι φιλοξενούμενοι με το ξεκίνημα της επανάληψης, έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε παρόμοια συνθήκη λίγο αργότερα. Πίεσε στο φινάλε η Μότορ, αλλά η μείωση από τον αναπληρωματικό φορ ήρθε αργά για να πάρει κάτι από το ματς.

“Δεν είχαμε την επιθετικότητα για την οποία είμαστε γνωστοί” δήλωσε ο κόουτς Στολάρτσικ, ο οποιός δεν θα έχει κανά στη διάθεσή του τον βασικό κίπερ Μπρκιτς και τον Κρουκ (στόπερ).