*Φάση των «32» του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί εντός δεκαετίας σε επίσημη διοργάνωση, με την Κρίσταλ Πάλας να πανηγυρίζει εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1, ενώ το άλλο ματς έμεινε ισόπαλο (0-0) στην έδρα της ΚΠΡ.

ΚΠΡ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Μπάναν στο 90+3’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Λόιντ στο 90+6’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει. Αν και δέχθηκε ασφυκτική πίεση καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, παρέμεινε σταθερή, διατηρώντας μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους. Αυτό άλλαξε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου έμεινε πίσω στο σκορ, όμως ελάχιστα λεπτά αργότερα βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει.

Αν και τα «χρειάστηκε» κόντρα στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί που «τρέχει» εδώ και αρκετό καιρό σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Όσο εξαιρετική είναι επιθετικά, σκοράροντας μονίμως, άλλο τόσο ασταθής είναι στα μετόπισθεν, δεχόμενη γκολ με τρομερή ευκολία. Δύο νίκες σε έξι αγώνες μετράει αυτή τη στιγμή, (2-4-0), με 9 γκολ ενεργητικό και 7 παθητικό.

Κπρ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Λέστερ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Βάρντι στο 21’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μαβιντίντι στο 46’. Το 1-2 πέτυχε ο Ματετά στο 47’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος με πέναλτι στο 90+2’.

Γλύτωσε την ήττα η Κρίσταλ Πάλας. Αν και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ, δεχόμενη γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι.

Σχετικά εύκολο έργο θα μπορούσε να πει κανείς πως έχει, αφού αντιμετωπίζει ομάδα από τη Τσάμπιονσιπ. Παρ’ όλα αυτά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς είναι αρκετά πιθανό να αγωνιστεί με αλλαγές στην εντεκάδα της, ενώ σε γενικές γραμμές η εικόνα της δεν είναι ιδιαίτερα πειστική μέχρι στιγμής, με την άμυνά της να έχει αρκετά προβλήματα. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με σχετική άνεση, κάτι που την έχει κρατήσει μακριά από ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της.