*5η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ

*Κάθε όμιλος αποτελείται από πέντε ομάδες. Προκρίνεται στην επόμενη φάση η πρώτη κάθε ομίλου, όπως και οι τρεις καλύτερες δεύτερες. Η νίκη δίνει τρεις βαθμούς, η ισοπαλία από έναν, η ήττα κανέναν. Σε περίπτωση ισοπαλίας, οι δύο ομάδες μπαίνουν απευθείας σε διαδικασία εκτέλεσης πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει ένα βαθμό ακόμη.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους.

ΚΟΥΙΝΣ ΠΑΡΚ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Κουίνς Παρκ κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Έλγκιν, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, σκοράροντας με τους ΜακΓκρέγκορ (40’, 44’), Τόμας (51’), Σκοτ (71’).

Η Κουίνς Παρκ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Έλγκιν, κερδίζοντας την με 4-0, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική διαφορά που προκύπτει και από τις κατηγορίες που τους χωρίζουν.

Το ίδιο θα επιδιώξει και σήμερα, αν και απέναντι της θα βρει μία θεωρητικά πιο δυνατή ομάδα. Άλλωστε μόνο αν κερδίσει απόψε θα έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης, ίσως μάλιστα να μην φτάσει καν μία απλή νίκη, αν και από την άλλη ίσως περάσει και αν δεν χάσει! Όλα θα εξαρτηθούν και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Όλα αυτά παίζοντας μακριά από το “Hamden Park”, τη φυσική της έδρα, παραχωρώντας την στην Ρέιντζερς, η οποία κάνει εργασίες στο δικό της γήπεδο.

Κουίνς Παρκ Στατιστικά

*3/3 over 3,5 στο Λιγκ Καπ

*2/3 N/G στο Λιγκ Καπ

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Κέλτι Χαρτς έχασε 0-1 εντός έδρας από την Πίτερχεντ με τέρμα του Μπάρι στο 27ο λεπτό.

Η Κέλτι Χαρτς προέρχεται από την πρώτη της φετινή ήττα, η οποία μπορεί να είναι και οδυνηρή βαθμολογικά, με 0-1 εντός έδρας από την Πίτερχεντ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έχει μόνο λίγες μαθηματικές πιθανότητες να περάσει στην επόμενη φάση, χωρίς αυτές να είναι ουσιαστικές και μόνο αν κερδίσει απόψε.

Αλλά αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο τους ανθρώπους της ομάδας είναι να έρθει ένα καλό αποτέλεσμα για να ξεκινήσει με καλή ψυχολογία την επόμενη εβδομάδα και τον “μαραθώνιο” του πρωταθλήματος.