*18η αγωνιστική

*3/4 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα έχασε 4-0 εκτός έδρας από την Σάντος, με δύο γρήγορα γκολ που δέχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, από τους Τζιουλιάνο (4’), Γκιγιέρμε (9’), ενώ τα άλλα δύο ήρθαν από πέναλτι του Φουρτς στο 73’ και από τον Πεντρίνιο στο 81’.

H Κοριτίμπα ηττήθηκε με το “βαρύ” 4-0 εκτός έδρας από την Σάντος και όσο και αν το όνομα της αντιπάλου είναι τέτοιο που μία ανάλογη ήττα μπορεί να “χωνευτεί”, σε αυτήν δρομολόγησε σημαντικές εξελίξεις.

Αρχικά εκδιώχθηκε ο προπονητής και μία μετά αργότερα έφυγε και ο τεχνικός διευθυντής. Πλέον βρίσκεται σε αναζήτηση τεχνικού, αρκετά ονόματα ακούγονται, προς στιγμήν συνεχίζει με υπηρεσιακό τον πρώην τεχνικό της ομάδας νέων, τον Γκιγιέρμε Μπόσλε.

Στόχος του σε πρώτη φάση να σταματήσει το αρνητικό σερί της ομάδας, η οποία έχει τρεις σερί ήττες, τέσσερις στα έξι τελευταία παχνίδια που δεν έχει νίκη. Πλέον βρίσκεται μόλις στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού!

Για να το πετύχει αυτό, λογικά θα αλλάξει και την αγωνιστική τακτική της ομάδας, αλλάζοντας το τακτικό σύστημα και βγάζοντας τον τρίτο κεντρικό αμυντικό από την ενδεκάδα.

Κοριτίμπα Στατιστικά

*16/20 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*11/17 under 2,5 εντός έδρας

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σπορτ Ρεσίφε, με αυτογκόλ του Ροσάλες στις καθυστερήσεις και ενώ είχε δεχθεί γκολ από τον Ντομίνγκεζ στο 29ο λεπτό.

Η Σαπεκοένσε έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Σπορτ Ρεσίφε και όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, οφείλει να πανηγυρίζει μία ισοπαλία που ήρθε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, αμφότερες στο γήπεδό της, αφού μακριά από αυτό έχει πετύχει τις δύο πιο πρόσφατες νίκες της, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Γενικότερα μοιάζει να παίζει καλύτερα μακριά από την έδρα της, παρά σε αυτήν. Αυτό τουλάχιστον δείχνουν οι αριθμοί, καθώς από τις τέσσερις νίκες της στο πρωτάθλημα, οι τρεις έχουν επιτευχθεί εκτός και η μοναδική της εντός ήρθε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Και από τους 19 βαθμούς της, οι 11 είναι μακριά από το γήπεδό της.

Και είναι μία θέση και ένα βαθμό πίσω από τη σημερινή της αντίπαλο, στην τελευταία θέση παραμονής.