*13η αγωνιστική

*5/5 νίκες εντός έδρας στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για την Κοριτίμπα.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: H Κοριτίμπα έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Αμαζόνας, με τέρμα του Μιράντα στο 53ο λεπτό.

H Κοριτίμπα στα τελευταία παιχνίδια της εξυπηρετεί πλήρως το χριστιανικό ρητό: “Πάνω που λέμε δόξα στον Θεό, έρχεται το Βοήθα Παναγιά μας”! Αφού κέρδισε μία ανταγωνίστρια για την άνοδο εντός, πήγε και έχασε με ίδιο σκορ, 1-0, στο γήπεδο της νεοφώτιστης Αμαζόνας!

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο νίκες, αναζητώντας ακόμη την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα. Αλλά και πρώτη με προπονητή τον Φάμπιο Ματίας.

Γενικώς παρουσιάζεται καλύτερη στο γήπεδό της, παρά μακριά από αυτό, ενώ παραμένει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 8η θέση του, αλλά στο -2 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, με όλες τις ομάδες να είναι κοντά αυτή την χρονική περίοδο.

Κοριτίμπα Στατιστικά

*14/16 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*15/18 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκοϊάς, με τέρμα του Ιγκόρ Ενρίκε στο 62ο λεπτό.

Η Βίλα Νόβα όχι απλά πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στην έδρα τη με ίδιο σκορ μάλιστα, 1-0, αυτή τη φορά επικράτησε στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι, της Γκοϊάς, δείχνοντας ποιος είναι το “αφεντικό” της πόλης!

Ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε πάλι την έδρα της, πετυχαίνοντας τρίτη σερί νίκη εντός, ενώ ειδικά στο εθνικό πρωτάθλημα έχει έξι νίκες και μία ισοπαλία στους εφτά αγώνες που έχει παίξει στο γήπεδό της.

Αλλά και γενικότερα τα πηγαίνει περίφημα εντός έδρας, αφού σε 20 αγώνες εκεί όλη τη σεζόν, έχει 16 νίκες.

Μακριά από αυτήν έχει μεγάλα προβλήματα, αφού στα 11 τελευταία παιχνίδια της εκτός έδρας έχει οκτώ ήττες καιη ακόμη στο εθνικό πρωτάθλημα, με τέσσερις ήττες σε πέντε αγώνες.

η εντός έδρας συγκομιδή της, την διατηρεί στην τέταρτη και τελευταία θέση που εξασφαλίζει άνοδο!