*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φλαμένγκο – Κορίνθιανς 2-0

*9/10 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κορίνθιανς έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Ζουβεντούδε, μειώνοντας στο τελικό σκορ με τον Γκουστάβο Ενρίκε στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα είχε δεχθεί δύο γκολ από τους Καρίγιο (67’), Μπόζα (87’).

H Κορίνθιανς έχασε και από την Ζουβεντούδε με 2-1 εκτός έδρας, αλλά το γκολ που σκόραρε στις καθυστερήσεις ίσως αποδειχθεί “χρυσό”. Άλλωστε πρόκειται για αγώνα κυπέλλου και έχει επαναληπτικό στην έδρα της, εκεί που θα χρειάζεται πλέον απλή νίκη για να στείλει την πρόκριση στα πέναλτι.

Αυτή πάντως ήταν η τρίτη της συνεχόμενη ήττα, με μία εξ αυτών στο πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της, έπειτα από τέσσερις σερί ισοπαλίες σε αυτό.

Και όσο δεν κερδίζει, ειδικά στο εθνικό πρωτάθλημα, παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στο -2 πλέον από μία θέση παραμονής! Την ίδια στιγμή κυνηγάει το κύπελλο και το Κόπα Σουνταμερικάνα!

Κορίνθιανς Στατιστικά

*10/14 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*6/9 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μπαϊα με ένα γκολ του Μπρούνο Ενρίκε στο 50’.

H Φλαμένγκο είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά του κυπέλλου, αφού κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Μπαϊα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Επομένως και αυτή είναι στο κυνήγι τουλάχιστον δύο τίτλων, αν και αυτή κυνηγάει και το εθνικό πρωτάθλημα!

Άλλωστε είναι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -6 από την κορυφή, αν και έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο. Κάτι που σημαίνει πώς δεν είναι πολύ πίσω της.

Η τελευταία νίκη της ήταν η πρώτη μακριά από την έδρα της, έπειτα από τέσσερις σερί ήττες εκτός.