* 10η αγωνιστική.

* Έχουν συναντηθεί μόνο 1 σεζόν την τελευταία δεκαετία, το 2019/20. Η Καρταχένα πήρε 2 νίκες με 2-0 εντός-εκτός.

ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 1-0 εκτός έδρας από τη Γρανάδα, από το γκολ του Σίρεν Ντιάο στις καθυστερήσεις (90’+1). Με δέκα από το 39’ λόγω αποβολής του αντιπάλου χαφ, Τέο Ζιντάν.

Έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει έναν βαθμό πολύ σημαντικό, κυρίως από πλευράς γοήτρου, αφού η Γρανάδα μπήκε σε αυτό το πρωτάθλημα με αυτοσκοπό την άνοδο. Κρατούσε το 0-0 με όποιον τρόπο μπορούσε ως το τέλος και με παίκτη λιγότερο, στις καθυστερήσεις όμως ένας όμορφος συνδυασμός των αντιπάλων έφερε το 1-0.

Η ήττα δεν την έριξε στην τελευταία τετράδα, κάτι που ήταν το χειρότερο πιθανό σενάριο, ισοβαθμεί όμως με Αλμερία και Φερόλ που βρίσκονται εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά και με την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια που είναι από πάνω της. Όπως και να’ χει, από τη στιγμή που αντιμετωπίζει την προτελευταία Καρταχένα στην έδρα της, άλλο ικανοποιητικό αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη, δεν γίνεται να υπάρχει.

“Έχουμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και είναι πολύ θετικό ότι έχουμε στη διάθεσή μας όλους τους παίκτες μας” δήλωσε ο Ιβάν Ανία, αποκαλύπτοντας στην ουσία ότι δεν υπάρχει πλέον κάποιος που να απουσιάζει λόγω τραυματισμού. Τιμωρημένος ο χαφ Τέο Ζιντάν.

Στατιστικά

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 4 τελευταία ματς τους.

* Κέρδισε 1/4 τελευταία, εντός έδρας κόντρα στη Φερόλ με 3-1.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-1 από τη Φερόλ εντός, από το γκολ του Άλβαρο Χιμένεθ στις καθυστερήσεις (90’+1).

Ήθελε τη νίκη, προσπάθησε να σκοράρει, είχε ευκαιρίες, αλλά στο τέλος αντί να πετύχει η ίδια το γκολ, το δέχτηκε. Πάλι μπορούσε να είχε πάρει έναν βαθμό, έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία, ίσως τη σημαντικότερή της στο παιχνίδι για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Προτελευταία στη βαθμολογία, η έλευση Χάντρο Κάστρο έφερε μια νίκη στο ντεμπούτο του, αλλά στη συνέχεια, επέστρεψε στα… ίδια. Από πλευράς εικόνας πάντως δεν είναι τόσο κακή όσο σε κάποια παιχνίδια με τον Αμπελάρδο Φερνάντεθ, υστερεί όμως πολύ στην αποτελεσματικότητα.

“Πρέπει να βελτιωθούμε κυρίως με την μπάλα στα πόδια και να αποκτήσουμε περισσότερη διάρκεια στο παιχνίδι μας” τόνισε ο Κάστρο. Μαζικές επιστροφές στα… μετόπισθεν, ξανά στη διάθεση του κόουτς ο πρώτος γκολκίπερ Κουνιάτ, ο στόπερ Σίπσιτς και ο αριστερός μπακ Βούκσεβιτς.

Στατιστικά

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 9 τελευταία παιχνίδια της.

* Ηττήθηκε στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, κέρδισε μόνο τη Ράσινγκ Σανταντέρ με 2-1 εκτός.