4η αγωνιστική

*Αήττητη η Κλερμόν σε τρία συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Ντανκέρκ, με δυο νίκες και μια ισοπαλία.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Παρί, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 12ο λεπτό, για να μείνει με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Εμπαχιά.

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα υπέστη η Κλερμόν. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σεμπαστιέν Μπρικάρ υποδέχθηκε την Παρί, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να βρει απάντηση στη συνέχεια, με το μεταξύ τους να είναι αρκετά ισορροπημένο.

Είχαν προηγηθεί η ισοπαλία της πρεμιέρας με την Πο (2-2 εντός), ενώ ακολούθησε το 0-1 επί της Τρουά. Στην Τουρκία και τη Χατάισπορ θα συνεχίσει την καριέρα του ο εξτρέμ Μπιλάλ Μπουτομπά, τη στιγμή που η ίδια ανακοίνωσε τον Αλγερινό φορ Μπααλουντί από τη Βερσέιγ. Την πρώτη από τις τρεις συνολικά αγωνιστικές της τιμωρίας του εκτίει ο Εμπαχιά.

Κλερμόν Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ριβερά στο 23ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για τη Ντανκέρκ, στο τρέχον πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο υποδέχθηκε τη Ροντέ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, με την παρουσία της μέχρι και την ανάπαυλα να είναι κατώτερη των προσδοκιών. Βρήκε χώρους και έγινε πιο απειλητική με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αλλά παρά τις όποιες προσπάθειες δεν κατάφερε να πετύχει κάτι.

Αυτοί ήταν και οι πρώτοι φετινοί βαθμοί, καθώς είχε προηγηθεί οι δυο ήττες από Ανεσί (0-2 εντός) και Παρί (3-2 εκτός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Στη Γκινγκάμπ συνεχίζει την καριέρα του ο επιτελικός μέσος Γκριέμπ.