10η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες, μετά και τη σεζόν 2006/07.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 25/10!

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Κεϊτά.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κλερμόν, μετά και τη νίκη 4-1 επί της Γκινγκάμπ. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σεμπαστιέν Μπρικάρ δοκιμάστηκε στην έδρα της Μπαστιά, από την οποία έφυγε με ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 0-0.

Προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της και δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Αντιθέτως, κινδύνευσε σε ορισμένες περιπτώσεις, με τη γηπεδούχο να έχει και δοκάρι μετά από κόρνερ στο 18ο λεπτό. Παρόλα αυτά απέφυγε τα χειρότερα, μένοντας και με δέκα παίκτες στο φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε μόλις τους εννέα σε ισάριθμα παιχνίδια και είναι σε ισοβαθμία με τη Ροντέ, αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες. Εκτίει τιμωρία ο Κεϊτά, που αποβλήθηκε στο τελευταίο.

Στατιστικά

*No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΤΙΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 12′.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και επτά παιχνίδι η Μαρτίγκ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τιερί Λορί αντιμετώπισε σε ουδέτερο τη Ροντέ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Μετά από ένα τραγικό για την ίδια ξεκίνημα στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω από νωρίς και πριν προλάβουν να ηρεμήσουν τα πνεύματα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Δεν ήταν ικανή να απειλήσει μέχρι την ανάπαυλα, αλλά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια πήρε ρίσκα και δημιούργησε φάσεις. Στην καλύτερη της όμως είχε δοκάρι με τον Σεντινί.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες με Ντανκέρκ (εντός) και Αζαξιό (εκτός), αμφότερες με το ίδιο σκορ (1-1). Παραμένει έτσι αρκετά χαμηλά, με πέντε βαθμούς, πάνω μόνο από την ουραγό Τρουά. Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο πορτιέρο Μαριγιά.