*Πρώτος προημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου αγώνα, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους

ΛΙΜΠΕΡΤΑΔ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Η Λιμπερτάδ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Σέρο Πορτένιο, αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Ροντρίγκεζ στο 23’. Ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Λεζκάνο στο 63’, και πήρε τη νίκη με τέρμα του Σίλβα στο 78ο λεπτό.

Η Λιμπερτάδ κέρδισε και την Σέρο Πορτένιο με 2-1 εντός έδρας, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη, δείχνοντας να επανέρχεται στο καλό της αγωνιστικό πρόσωπο.

Δεν τα πηγαίνει και τόσο καλά στο δεύτερο μισό της σεζόν στη χώρα της, στην Κλαουζούρα, όπου είναι στην έκτη θέση, στο -8 από την κορυφή. Ίσως και να είναι εφησυχασμένη από την κατάκτηση του τίτλου στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, που της εξασφαλίζει την παρουσία στον τελικό για τον πρωταθλητή της σεζόν στο τέλος της χρονιάς.

Κυρίως υπήρξε ένα διάστημα πριν λίγο καιρό όπου συμπλήρωσε οκτώ σερί αγώνες χωρίς νίκη, αλλά με έξι ισοπαλίες στο ίδιο διάστημα, κάτι που σημαίνει πώς χάνει δύσκολα.

Λιμπερτάδ Στατιστικά

*8/9 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*6/9 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Κρουζέιρο έχασε 0-1 εντός έδρας από την Σάο Πάουλο με ένα τέρμα του Γουίλιαμ στο 59ο λεπτό.

Η Κρουζέιρο έχασε ξανά έπειτα από δύο αγώνες, με 0-1 εντός έδρας από την Σάο Πάουλο, μόλις τέταρτη της ήττα μέσα στο 2024, έπειτα από εκείνες από Αμέρικα και Ατλέτικο Μινέιρο και από την Φορταλέζα, με 15 νίκες σε 23 αγώνες.

Μακριά από την έδρα της έχει μόλις δύο νίκες και εφτά ήττες στα 11 τελευταία παιχνίδια της.

Υποχώρησε στην 7η θέση, στο -1 από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά και στο -4, από την τέταρτη που οδηγεί απευθείας στους ομίλους της συγκεκριμένης διοργάνωσης.