*Πρώτος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλοί αγώνες, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Ντιφερντάνζ (17/7). Σε περίπτωση ισόπαλου συνολικού σκορ και στα δύο παιχνίδια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Μάλμε.

*Ο ηττημένος του ζευγαριού θα παίξει στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ με τον ηττημένο του ζευγαριού Ορντάμπασι – Πετροκούμπ.

ΚΛΑΚΣΒΙΚ (Νήσοι Φερόες)

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 4-2 την Β36 Τόρσχαβν εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ (4′), ισοφαρίστηκε λίγο μετά (18′), αλλά στην επανάληψη ανέβασε απόδοση και σκόραρε τρεις φορές (58′, 63′, 75′). Οι φιλοξενούμενοι απλώς μάζεψαν την διαφορά στις καθυστερήσεις (90+2′).

Συνιστά μια από τις μεγαλύτερες ομάδες των Νησιών Φερόε, έχοντας κατακτήσει το πρωτάθλημα της χώρας 21 φορές με πιο πρόσφατη αυτή του 2023. Παράλληλα, έγραψε ιστορία την περσινή σεζόν, αφού έγινε η πρώτη ομάδα του συγκεκριμένου κράτους που έπαιξε σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μοιάζει δύσκολο να επαναλάβει κάτι ανάλογο φέτος, αλλά υπάρχει η πίστη.

Η σεζόν μέχρι στιγμής δεν κυλά ιδανικά, καθώς έχει μείνει τρίτη στην βαθμολογία και στο -9 από την κορυφή. Παρατηρείται πως με την ίδια ευκολία που σκοράρει, δέχεται και γκολ, στοιχείο που σίγουρα χρήζει βελτίωσης εν όψει και των πρώτων ευρωπαϊκών της μαχών με την Ντιφερντάνζ. Τιμωρημένοι οι Ντάνιελσεν και Αντρέασεν, άγνωστο αν είναι άμεσα διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Όντεμαρκσμπάκεν, που είχε μείνει ελεύθερος τον Γενάρη από την Άαλεσουντ.

Κλάκσβικ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΝΤΙΦΕΡΝΤΑΝΖ (Λουξεμβούργο)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στα πέναλτι από την Προγκρές Νίντερκορν με 3-5 (0-0) σε αγώνα 45λεπτης διάρκειας, για τον τελικό του εγχώριου σούπερ καπ.

Η ομάδα του Πρεσέντε κατάφερε να πάρει ένα ιστορικής σημασίας πρωτάθλημα την περσινής σεζόν, επιστρέφοντας στην κορυφή της χώρας για πρώτη φορά μετά το 1979. Το 2003 επανιδρύθηκε και ουσιαστικά ο τίτλος αυτός ήταν και παρθενικός της, υπό αυτή την ονομασία. Δεν έχει αγωνιστεί ποτέ της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ταβάνι της τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την σεζόν 2011-12.

Άγνωστος ο βαθμός ετοιμότητάς της, δεν έχει δώσει φιλικά παιχνίδια και μοναδικό της δείγμα είναι η παρουσία της στο αυθημερόν τουρνουά του εγχώριου σούπερ καπ, όπου έφτασε μέχρι τον τελικό αλλά έχασε στα πέναλτι. Απέκτησε τέσσερις παίκτες με πιο δημοφιλή, τον εξτρέμ Ελ Ιντρίσι (πρώην Καλαμάτα).