* 16η αγωνιστική

* Μοναδική σεζόν πέρα από τη φετινή που αναμετρήθηκαν, ήταν η περσινή. Αμφότερες νίκησαν εντός έδρας με το ίδιο σκορ (3-2).

* Στον πρώτο γύρο: Τσενγκντού-Χαϊνιού 2-0 (02/03).

ΚΙΝΓΚΝΤΑΟ ΧΑΪΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς γκολ με τη χαμηλότερης κατηγορίας Λανγκφάνγκ για το κύπελλο εκτός, πέρασε στα πέναλτι με 5-3, με τους παίκτες της να είναι αλάνθαστοι.

Παραλίγο να της κοπεί η φόρα, από το σερί των δύο νικών στο πρωτάθλημα, απέναντι σε Τιανζίν εντός (3-1) και Κανγκζού εκτός (1-0). Τελικά έστω και στα πέναλτι βρήκε τη λύση και πήρε την αναμενόμενη πρόκριση.

Η δυναμική της δείχνει πως μπορεί να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις και να εδραιωθεί στη μέση της βαθμολογίας. Το συγκεκριμένο παιχνίδι όμως με την Τσενγκντού είναι από τα πιο δύσκολα που έχει να δώσει στην έδρα της, ζητούμενο απλώς είναι να μην ηττηθεί και χάσει το καλό της σερί.

Κινγντάο Χαϊνιού Στατιστικά

* Αήττητη στα 4 τελευταία.

* Under 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΣΕΝΓΚΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εκτός με 1-1 με τη χαμηλότερης κατηγορίας Σανγκάι Μιτσουμπίσι, νίκησε στα πέναλτι με 4-3. Προηγήθηκε με τον Τσουάνγκ στο 39’, ισοφαρίστηκε από τον Ζιαγουέι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στα πέναλτι πέρασε εντελώς οριακά, είχε μόλις ένα παραπάνω εύστοχο από την αντίπαλο.

Σώθηκε στα πέναλτι από πολύ μεγάλο “κάζο” και συνεχίζει και στο κύπελλο. Μεγάλος στόχος ωστόσο είναι η διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ασχέτως αν η διαφορά από τη Σανγκάι Πορτ τείνει να ξεφύγει.

Αυτός ακριβώς είναι ο στόχος στο συγκεκριμένο ματς, να μην επιτρέψει κάτι τέτοιο και να την επαναφέρει στο -10. Παράλληλα κοιτάζει και πίσω της, η Σαντόνγκ έχει τους ίδιους βαθμούς με εκείνη αλλά υστερεί πολύ στη διαφορά τερμάτων, κάτι που της δίνει ένα παραπάνω προβάδισμα για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ 2.