*23η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Mόλντε – KFUM Όσλο 2-3

*Πέρα από το μεταξύ τους παιχνίδι στον πρώτο γύρο, οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες άλλη μια φορά στο παρελθόν, σε έναν αγώνα κυπέλλου το 2017.

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Μπραν εκτός έδρας σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για το πρωτάθλημα. Κομβική η φάση του 80′, όταν παραχώρησε πέναλτι και στην ίδια φάση έμεινε με παίκτη λιγότερο. Βρέθηκε έτσι πίσω στο σκορ (82′), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (90+6′).

Όλα έδειχναν πως τόσο εκείνη όσο και η Μπραν πηγαίνουν για την ισοπαλία, παρόλα αυτά η φάση του 81′ καθόρισε τις τύχες της συγκεκριμένης αναμέτρησης. Η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα καλή, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές τελικές και η ίδια φάνηκε ανταγωνιστική κυρίως στο πρώτο μέρος. Η παθητικότητα της επανάληψης είχε ως αποτέλεσμα να δώσει μέτρα και χώρο στην γηπεδούχο.

Προέρχεται από δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες απέναντι σε ομάδες της τετράδας, σήμερα αντιμετωπίζει και την…τέταρτη της παρέας Μόλντε. Χρειάζεται ακόμη λίγους βαθμούς για να εξασφαλίσει την παραμονή, ακόμη δεν είναι τελείως άνετη. Τιμωρημένος ο Αλεσάαμι, τραυματίες παραμένουν οι Χόσετ, Ακινγιέμι, Τόνεσεν, Λίσγκαρντ και Γκούντερσεν.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδι της έληξαν με Under 2,5

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε άνετα με 0-4 της Κρίστιανσουντ εκτός έδρας, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι την προηγούμενη εβδομάδα. Σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (7′, 23′) και άλλα τόσα στην επανάληψη (48′, 60′).

Αγνώριστη εμφανίζεται η ομάδα του Μόε μετά την διακοπή, καθώς σε δύο παιχνίδια έχει σκοράρει δέκα τέρματα! Μετά το επιβλητικό 6-1 απέναντι στην Φρέντρικσταντ, φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Κρίστιανσουντ (0-4), σε ένα ματς που δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία και κυριάρχησε σε όλη την διάρκειά του.

Η ήττα της Βίκινγκ χτες δίνει την ευκαιρία στην Μόλντε να ανέβει μόνη τρίτη και να πιάσει παράλληλα την Μπραν στην δεύτερη θέση. Αμφίβολοι δίνονται οι Μπερίσα και Χάγκελσκιαερ, παραμένει τραυματίας ο Γκουλμπράντσεν. Καταγράφει σημαντικές επιστροφές το τελευταίο διάστημα, γεγονός που γεμίζει το «οπλοστάσιο» του κόουτς Μόε.