14η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Η Μπέρτον προχώρησε σε λύση της συνεργασίας της με τον Μαρκ Ρόμπινσον, ενώ θέση υπηρεσιακού θα αναλάβει ο βοηθός του Τομ Χόουνσελ.

ΚΕΜΠΡΙΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Στίβενεϊτζ, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Σμιθ στο 31’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Καϊκάι στο 90’.

Πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη για την Κέμπριτζ. Είχε τον πρώτο λόγο των ευκαιριών, απείλησε με τις περισσότερες από αυτές και κατάφερε να σκοράρει τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει. Ανεβασμένη μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, άφησε εξαιρετικά στοιχεία και στις δύο αναμετρήσεις της, επιστρέφοντας αρχικά στο σκοράρισμα, ενώ κράτησε την εστία της ανέπαφη για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν.

Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Γουίκομπ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κοντουά στο 16’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Νταντόμο στο 34’. Το 1-2 πέτυχε ο Λέιχι στο 53’ και το 2-2 ο Γουέμπστερ στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ουντό στο 81’.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Μπέρτον. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει σε ισάριθμες περιπτώσεις. Παρ’ όλα αυτά στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια, υποκύπτοντας για ακόμα μία φορά, η οποία έμελλε να είναι και η καθοριστική.

Η αποτυχία της να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα ύστερα από έντεκα αγωνιστικές (0-4-7), έφερε τον Μαρκ Ρόμπινσον στην πόρτα της εξόδου. Μέχρι την ανακοίνωση νέου προπονητή, ο Τομ Χόουσνελ θα αναλάβει χρέη υπηρεσιακού. Ουραγός του πρωταθλήματος με μόλις 4 βαθμούς, στο -7 από την 20η Λέιτον Όριεντ.