*10η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τον Αύγουστο 2012 για το Κύπελλο Ιταλίας, με την Τσιταντέλα να επικρατεί εντός έδρας (2-0) της Καραρέζε.

ΚΑΡΑΡΕΖΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Μάντοβα. Ο Μανκουσό με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 69′, απάντησε ο Σκιάβι δύο λεπτά αργότερα.

Πέρα για πέρα άδικη κρίνεται η ισοπαλία της Καραρέζε με τη Μάντοβα, αν αναλογιστούμε τις ευκαιρίες που δημιούργησε κι έχασε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο αυτής. Δημιούργησε συνολικά 16 και είχε δοκάρι λίγο μετά την ισοφάριση του Σκιάβι. Συνέχισε το μίνι αήττητο σερί που “τρέχει” (1-2-0) και σήμερα υποδέχεται την Τσιταντέλα που προέρχεται από μία θετικότατη εμφάνιση, όχι όμως νίκη.

Η Καραρέζε έχει συγκεντρώσει πέντε βαθμούς σε τέσσερις συνολικά εντός έδρας αγωνιστικές (1-2-1), πέτυχε 6/8 γκολ της στο διάστημα 46′ – 75′. Ευχάριστα είναι τα νέα για τον προπονητή Καλάμπρο που μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Σπέντι. Την Τρίτη (29/10) φιλοξενείται στην έδρα της Μπάρι.

Στατιστικά

*Under 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με την Κοζέντσα. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το 37′ λόγω αποβολής του Βεντούρι.

Στο ντεμπούτο του Αλεσάντρο Νταλ Κάντο στην τεχνική ηγεσία της η Τσιταντέλα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, δημιούργησε τουλάχιστον τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο πέταξε άλλους δύο βαθμούς μπροστά στο κοινό της με αντίπαλο την άκρως ανταγωνιστική Κοζέντσα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα για περισσότερο από ένα ημίχρονο και, ουσιαστικά, δεν απείλησαν ποτέ τον τερματοφύλακα Καστράτι.

Η “Τσίτα” έδωσε συνέχεια στο αρνητικο σερί που “τρέχει” (0-2-3), διάστημα στο οποίο σημείωσε μόλις δύο γκολ και δέχτηκε εννέα. “Δεν μας ενδιαφέρει ο βαθμολογικός πίνακας, επικεντρωνόμαστε μόνο στην προσπάθεια να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα με την Καραρέζε”, είπε ο προπονητής Νταλ Κάντο. Διαθέσιμος είναι ο Ράμπι, δεν υπολογίζεται ο Κασολάρι λόγω ενοχλήσεων. Μετά από καιρό επιστρέφει στην αποστολή ο Τρόντσιν. Την Τετάρτη (30/10) υποδέχεται τη Σαμπντόρια.