*Μικρός τελικός του Copa America 2024 – Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθούν κατευθείαν πέναλτι.

*Η μοναδική φορά που αναμετρήθηκαν στο παρελθόν οι δυο ομάδες, ήταν σε ένα φιλικό στις 22 Σεπτεμβρίου 2022, με την Ουρουγουάη να επικρατεί με 0-2.

*Με εννέα τέρματα στο ενεργητικό της μέχρι τώρα (1,8 ανά αγώνα), η Ουρουγουάη είναι η δεύτερη πιο παραγωγική ομάδα στη φετινή διοργάνωση.

ΚΑΝΑΔΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-0 από την Αργεντινή, για το Κόπα Αμέρικα. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 51′.

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση ο Καναδάς και να δώσει το παρών στο Κόπα Αμέρικα, στο οποίο συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στα ημιτελικά, η ομάδα του Τζέσι Μαρς έπεσε πάνω στην Αργεντινή, κόντρα στην οποία δεν κατάφερε κάτι, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

➡️ Τα Προγνωστικά Copa America σήμερα

Όπως ήταν φυσικό, περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο και όσες φορές βγήκε μπροστά, δεν το έκανε με μεγάλη επιτυχία. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, στην πορεία γλίτωσε από δεύτερο τέρμα και λίγο πριν την ανάπαυλα είχε την πρώτη αξιόλογη στιγμή, με τακουνάκι του Ντέιβιντ. Ένα λάθος διώξιμο στην άμυνα ήταν αρκετό για να δεχθεί δεύτερο γκολ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ενώ προς το φινάλε είχε κάποιες καλές στιγμές για να μειώσει στο γκολ της τιμής, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μπορεί να μην προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό, όμως η παρουσία του Καναδά θεωρείται ως επιτυχημένη, δείχνοντας ότι είναι για μεγάλα πράγματα στο μέλλον, με το υλικό που διαθέτει πλέον. Θα προσπαθήσει τώρα να πει “αντίο” στη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο, αν και γνωρίζει ότι δεν θα είναι εύκολο.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, σίγουρα απόντας είναι ο Μπιουκάναν, που έσπασε την κνήμη του κατά τη διάρκεια προπόνησης και αναμένεται να επιστρέψει στα τέλη Νοέμβρη. Δύσκολα θα ρισκάρει με συμμετοχή ο Ντέιβις, που χτύπησε κόντρα στην Αργεντινή.

Καναδάς Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια του.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 από την Κολομβία, για το Κόπα Αμέρικα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 39ο λεπτό, ενώ από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έπαιζε και με παίκτη περισσότερο.

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της Ουρουγουάης, μετά και τον αποκλεισμό από τον τελικό του φετινού Κόπα Αμέρικα. Στην ημιτελική φάση, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έπαιξε κόντρα στην εξαιρετική Κολομβία, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1 και έμεινε εκτός.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα τους, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που παρουσιάστηκαν και λίγο πριν την ανάπαυλα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση, έχοντας και δοκάρι με τον Σουάρες. Γλίτωσε από δεύτερο τέρμα στο φινάλε, με τους Κολομβιανούς να έχουν και αυτοί δοκάρι.

Το παιχνίδι ωστόσο σημαδεύτηκε από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα στις κερκίδες μετά τη λήξη, στα οποία συμμετείχαν και ορισμένοι παίκτες της Ουρουγουάης, που θέλησαν να προστατέψουν μέλη των οικογενειών τους.

Δεν κατάφερε έτσι να δώσει το παρών στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2011, όταν και είχε κατακτήσει τον τίτλο. Έκτοτε σε τέσσερις αντίστοιχες διοργανώσεις, είχε τρεις αποκλεισμούς στα προημιτελικά (2015, 2019, 2021) και μια στη φάση των ομίλων (2016). Στόχος τώρα η κατάληψη της τρίτης θέσης.

Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο μέσος Μπετανκούρ και η συμμετοχή του απόψε κρίνεται ως αμφίβολη. Γνώριμη η απουσία του Ρόναλντ Αραούχο, ενώ εκτίει τιμωρία ο Βαρέλα.