15η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Τα προγνωστικα στοιχημα του Σαββάτου

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 73ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κάλμαρ, μετά και τη νίκη 1-2 επί της ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Στέφαν Λάρσον υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, έγινε πιο απαιτητική μετά την ανάπαυλα. Είχε ευκαιρίες που θα μπορούσε να προηγηθεί, όμως κόντρα στη ροή δέχθηκε το μοναδικό τέρμα.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές, οπότε και βρίσκεται σε δύσκολη θέση, πάνω μόνο από τις Βαστέρας και Νόρκεπινγκ. Ηττήθηκε στα 5/7 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία.

Κάλμαρ Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Χούμετ στο 17ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Τζουργκάρντεν, μετά και το εκτός 1-3 επί της Νόρκεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Χωρίς να πιάσει το μέγιστο της απόδοσης, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς και στην πορεία διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Έφτασε έτσι τις οκτώ νίκες στις εννέα τελευταίες στροφές, οπότε και διατηρείται μόνη δεύτερη στην κατάταξη. Επιπλέον, αξίζει να αναφερθεί ότι πήρε το διπλό και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της. Την ερχόμενη Πέμπτη (25/07), θα υποδεχθεί την Προγκρές, στο πρώτο μεταξύ τους για τον δεύτερο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ.