* 18η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (29/03): Κουρεσάρε – Ταλίνα 3-0

ΤΑΛΙΝΑ ΚΑΛΕΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πάρνου Βάπρους. Στο 15’ έχασε πέναλτι η Πάρνου και στο 90+3’ ο Πούργιε πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Με αρκετή δόση τύχης και ήρωα τον τερματοφύλακα Φόρσμαν σταμάτησε η κατηφόρα της Ταλίνα την περασμένη Παρασκευή.

Κατέβασε ρολά ο 36χρονος κίπερ με 10 επεμβάσεις στην έδρα της Πάρνου, μεταξύ αυτών και σε πέναλτι των γηπεδούχων, για να ξεχαστεί το 4/4 ηττών (με 14 γκολ παθητικό) που είχε προηγηθεί.

Απειλήθηκε από νωρίς και με μεγάλη συχνότητα η εστία της Ταλίνα την περασμένη εβδομάδα και αφού άντεξε στην πίεση κατάφερε να “κλέψει” το ματς με μία αντεπίθεση των καθυστερήσεων.

Την επόμενη Πέμπτη (11/07) ξεκινάει η ευρωπαϊκή της περιπέτεια, υποδέχεται την Ουράρτου (Αρμενία) για τα προκριματικά του Conference League.

ΤΑΛΙΝΑ ΚΑΛΕΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 9/12 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΚΟΥΡΕΣΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Πάιντε. Ο Γιεπιχίν (16’) άνοιξε το σκορ και ο Κρίσταλ με πέναλτι (90’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το μίνι αήττητο σερί (2-1-0) της Κουρεσάρε διεκόπη την περασμένη Παρασκευή από ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί εντός επικίνδυνης ζώνης.

Απόλυτα δίκαιη η ήττα απέναντι σε μία Πάιντε που είχε και τον έλεγχο (61% κατοχή) και δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών (1.01 – 4.20 xGoals)!

Είχε τεράστια προβλήματα στο αμυντικό της transition η Κουρεσάρε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και ήταν θέμα χρόνου να δεχθεί το πρώτο γκολ. Έγινε το 0-1 στην 4η ευκαιρία των φιλοξενούμενων που θα έπρεπε να έχουν “καθαρίσει” το ματς από το 20λεπτο.

Προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο μέρος η Κουρεσάρε, είχε κάποιες στιγμές, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα κι έτσι κέρδισαν το πέναλτι του 0-2.