*7η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν για πρώτη φορά μεταξύ τους.

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ίστλεϊ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Γκέιτσχεντ, με γκολ που δέχθηκε από τον Στόρεϊ στις καθυστερήσεις, παρόλο που έπαιζε με παίκτη περισσότερο. Βρέθηκε να χάνει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τον Οσένε, αλλά κέρδισε πέναλτι και αποβολή, το πέναλτι χάθηκε, αλλά στην επαναφορά ισοφάρισε ο Κουίγκλεϊ στο 63’. Όμως στο τέλος, παρά την αριθμητική της υπεροχή, δέχθηκε ένα γκολ και έχασε.

Μετά την πρώτη της απώλεια βαθμών, που ήρθε με ισοπαλία στην έδρα της, η Ιστλεϊ γνώρισε άμεσα και την πρώτη της φετινή ήττα, με 2-1 εκτός έδρας από την Γκέιτσχεντ. Όλα αυτά μετά από τέσσερις σερί νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια!

Όμως το τελευταίο αποτέλεσμα ήταν αρκετό για να την ρίξει από την κορυφή και να βρίσκεται στη δεύτερη θέση, στο -1 από την προηγούμενη αντίπαλο της.

Βέβαια το ανησυχητικό δεν ήταν η ήττα αυτή καθαυτή, αλλά ο τρόπος που ήρθε, αφού έπαιζε με παραπάνω παίκτη και δέχθηκε γκολ! Παρόλα αυτά ο τεχνικός της, Κέλβιν Ντέιβις, επιμένει πώς η ομάδα του είναι σε πολύ καλή θέση και κατάσταση.

’Ίστλεϊ Στατιστικά

*2/2 under 2,5 στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

*2/2 N/G στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

ΤΑΜΓΟΥΟΡΘ

Προηγούμενο ματς: Η Τάμγουορθ έχασε εύκολα με 7-0 εκτός έδρας από την Μπαρνέτ με το τελικό σκορ να “τα λέει όλα”. Δέχθηκε όλα τα γκολ από τους Μπραντ (7’, 33’ 49’ πεν.), Γκλόβερ (27’), Σέλτον (60’), Στεντ (62’), Τσάπμαν (76’).

Αφού πήρε τέσσερις βαθμούς σε δύο αγώνες, πετυχαίνοντας και την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, η Τάμγουορθ επέστρεψε στην σκληρή πραγματικότητα! Όχι απλά έχασε, το έπαθε με το ντροπιαστικό 7-0 εκτός έδρας από την Μπαρνέτ!

Αυτά τα πολλά γκολ ίσως να της στοιχίσουν και στο τέλος, σε πρώτη φάση αυτό συμβαίνει, καθώς η άσχημη διαφορά τερμάτων την φέρνει εντός ζώνης υποβιβασμού, αν και ισοβαθμεί με δύο ομάδες που είναι εκτός αυτής!

Και έχει πλέον και τον τίτλο της χειρότερης άμυνας της κατηγορίας, μαζί με την ουραγό Έμπσφλιτ Γιουνάιτεντ.